V minulém článku jsme se podívali na to, jak výroba denimu probíhá a v čem tkví její úskalí vůči životnímu prostředí. Dnes bych vás ráda inspirovala v tom, co při výběru denimu můžete pro planetu udělat vy. Myslím si, že změna právě v denimovém sektoru módního průmyslu dokáže přinést spousty pozitivních změn, které pocítí jak příroda, tak my, nositelé jednoho z nejoblíbenějších kusů v šatníku. Připravila jsem pro vás několik tipů:
- Vybírejte udržitelnější výrobce
Ověřte alespoň v základní rovině jejich reálné hodnoty týkající se ekologičtější výroby a nabídky. Nahlédněte do aplikace Goodonyou nebo aplikace s transparentními značkami Notmystyle, případně do seznamu udržitelnějších výrobců na Rankabrand.org. - Hledejte kvalitnější, a tedy i výrobně udržitelnější typy bavln
Jsou odolnější vůči škůdcům, až o 60-80 % je tak sníženo množství pesticidů a až o 70 % redukováno množství spotřebované vody. Můj tip: vybírejte organickou bavlnu, bavlnu typu Pima, Supima, recyklovanou bavlnu či další obnovitelné materiály. - Nekupujte nové džíny za každou cenu
Není nutné hned pořizovat džíny nové, zamyslete se, zda by pro vás nebyl zajímavý nějaký upcyklovaný kousek, nebo odzkoušejte možnost pronájmu džínů (např. značka Mud) - Hledejte informace či štítky o ekologičtějším typu barvení
Například pomocí přírodních, rostlinných barviv nebo technologií barvení pomocí pěny bez vody.
MŮJ TIP
Pomoci může i přírodní metoda fixace barvy (jednou z nich je např. přírodní fixační prostředek z mušlí obsahující chitosan, jenž kvalitně udrží indigo barvu na tkanině), dusíkaté barvení zase zvýší koncentraci indigo barviva a je třeba mnohem menšího množství vody a chemikálií pro samotné obarvení a fixaci.
- Prodlužte džínám život správnou péčí. Zamýšlejte se u denimu nad nutnou četností praní. Perte ideálně ručně, ve studené vodě, naruby. V pračce pak na šetrný program, nízké otáčky, bez ždímání, nepřeplňujte objem pračky a sušte na vzduchu.
- Dohledávejte si informace o nebezpečných technologiích a možných alternativách. Nebezpečné praní s kameny lze například nahraditenzymatickým biologickým kamenováním. Ozonová technologie pak nahrazuje smývání, kdy ozonový plyn dokáže v procesu nahradit hned několik chemikálií. Enzymy se používají tam, kde lze využít jejich silné oxidace na indigu a nahradí tak velmi silné a škodlivé chemikálie. Laserová technologie je pak nositelka udržitelné cesty, jak dosáhnout na denimu například vypraného efektu.
- Dejte džínám nový život. Nevyužité kousky denimu ve vašem šatníku darujte, odneste na swap či nabídněte k prodeji na některé online bazarové platformě. Tudy vede také cesta k možné úvaze o plné cirkulaci v denimovém průmyslu. Sběr starých, nepoužívaných džín a díky recyklaci je přetvářet v surovinu na výrobu nových džín.
Nyní můžete ohledně příštího pořízení džín do vašeho šatníku již uvažovat malinko jinak. Primárně se zamyslete před samotným nákupem džín nad tím, zda víte, jaký střih vám sedí, zda jste si jisti odstínem džín, které se vám do vašich capsulí a skříně budou hodit nejvíce… a pak teprve zaměřte pozornost na pro planetu i naše zdraví šetrnější postupy, které některé značky nabízejí. O konkrétních značkách, které jsou nositeli změny, si povíme v příštím článku.
Jedině když budete vědět, co chcete, to můžete začít hledat. A koupíte-li nějaké džíny jen kvůli zelenému štítku bez předchozího zamyšlení se nad otázkou, co vlastně hledáte, může se stát to nejhorší‘ vytvoříte textilní odpad, když pak vaše džíny téměř nebudete nosit. 😊
S láskou,
Kami