Sice později, než bychom si mnozí přáli, ale konečně se blýská na lepší časy ve výrobních procesech denimových výrobků. Snahy změnit a zlepšit dosud běžné a rozšířené technologické postupy jsou často postaveny zatím jen na jednom udržitelnějším pilíři (například změna materiálu, rozměr etické stránky výroby, snížení množství vody použité při výrobě), ale i ten se počítá. Pojďme se dnes podívat, kdo jsou aktuálně ambasadoři a nositelé změny.
Levi’s
Levi’s vyvinul již více než 20 inovativních technik, které šetří vodu a své postupy na úsporu vody dokonce sdílí i svým konkurentům na módním trhu. Od roku 2017 je u 55 % všech džín v nabídce značky Levi’s využívána technologie WaterLess® – někdy se jedná o techniku spotřebující množství vody odpovídající náprstku, jindy je místo změkčovačů použito praní džínů s víčky od lahví či golfovými míčky, a to zcela bez použití vody.
Používají inovativní materiály, jako je bavlnizované konopí, které najdete pod označením Levi’s® Wellthread™ a také produkty z až 55 % konopných směsí. Konopí je méně náročné na spotřebu vody a pesticidy a je zároveň odolnější a pevnější než bavlna.
Letos pak značka přichází se způsobem, jak efektivně recyklovat staré džíny a použít je na výrobu nových. Nově vyvinutý materiál se nazývá Circulosa. Tyto oděvní kousky jsou pak prvními ukázkami oděvů, kterými značka míří k úplné cirkulární výrobě. V USA již funguje i technologie barvení a povrchových úprav zcela bez použití vody, fungující pouze na principu laseru. Bohužel, my v Čechách si na nabídku těchto produktů budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.
C&A
Pod označením Forever Denim najdete v kolekcích této společnosti udržitelnější a v Evropě vyráběné džíny. Dodavatelský řetězec pozitivně ovlivňuje to, že veškeré suroviny jsou zajišťovány v rámci Evropy a zkracují se tak i veškeré dopravní trasy.
I u této značky je základem změna vstupního denimového materiálu, tím je přechod z konvenční bavlny na organickou, pěstovanou bez nebezpečných pesticidů, s výrazně menší spotřebou vody a energie. Pracuje se s tzv. smart fiber konceptem, což je směsování organické bavlny s dalšími udržitelnými inovativními materiály (např. TencelTM nebo biokompatibilním elastanem Roica).
Cílem u výrobních postupů je výroba bez CO2 díky využití udržitelné vodní a sluneční energie, snížení spotřeby vodních zdrojů a snížení využití chemických látek na minimum. Barvení denimu se dělá tekutým indigem, fixuje se tak lépe, a i odpadní vody jsou po barvení čistší.
Lindex
Udržitelnější denim je možné v Lindex najít pod označením Better Denim. Základem je opět výměna materiálů za udržitelnější, krokem dvě pak udržitelnější postupy výroby či praní. Lindex využívá džínoviny, které jsou vyrobeny ze směsi certifikované bavlny (Better Cotton Initiative) a certifikovaného polyesteru (Global Recycled Standard).
Better Denim zaměřuje svou pozornost na co největší možné snížení náročnosti v procesu postupů praní. Běžné džíny v tomto technologickém procesu potřebují mezi 50-70 litry vody oproti 15 litrům, které spotřebuje oprání Better Denimu. Základem je použití menšího množství chemických látek v procesu praní (až o 45 %). Ve výrobě pak vzniká méně odpadní vody, která je navíc „čistší“ a celkově se tak spotřebuje méně energie (až o 70 %).
Při barvení modelů džínů z řady Better Denim je používán 40% roztok DyStar Indigo Vat, což je nejčistší indigová barva na trhu. Toto barvivo má vynikající fixační schopnosti a není tedy nutné přidávat do barvicích lázní další chemické látky a ani několikrát přepírat. Navíc funguje v uzavřeném systému, díky tomu pracovníci tolik nepřicházejí do kontaktu s chemickými látkami.
GAP
Veškerý denimový program značky GAP je certifikovaný a je součástí programu WashWell, jehož cílem je snížit spotřebované množství vody v procesu výroby džínů (o 20 %). Samozřejmostí je využívání takových materiálů, které budou šetrnější. 77 % bavlny v tuto chvíli pochází z udržitelných zdrojů – ať se jedná o certifikovanou organickou bavlnu, recyklovanou nebo osvědčené tipy prémiových amerických bavlněných přízí.
H&M
Využívá na části své kolekce materiál Circulose od švédské společnosti Re:newcell (viz. Levi’s), která se zabývá recyklací do hloubky. Oděvy s vysokým podílem bavlny nebo viskózy se rozpouští v chemickém reagentu, samozřejmě poté, co je zbaveno zipů a knoflíků, a vzniká tak nová textilní biodegradabilní látka.
Reserved
U této značky najdete v nabídce i produkty s označením Eco Aware. Jedná se o produkty, nejen denimové, které jsou vyráběny v továrnách, které využívají zelené technologie snižující spotřebu energie a vodních zdrojů ve výrobním procesu. Po interních kontrolách, kdy společnost Reserved ověří, že fungují na uzavřeném interním vodním cyklu, mohou pro tuto značku dodavatelé v továrnách vyrábět. Často také využívají fotovoltaické panely a často také vlastní zařízení na čištění vody po výrobě uplatňující pouze biologické metody čištění.
Znáte třeba i…
Sézane? Francouzskou značku, která nabízí široký sortiment denimové nabídky. Jejich materiály jsou do jedné certifikovány, jsou organické a 2/3 veškeré produkce a materiálových surovin pochází z Evropy. Veškeré výrobní procesy jsou kontrolovány a informace o parametrech i hodnocení jsou transparentní.
MUD Jeans? Holandskou značku, která vyrábí džíny ze směsi recyklovaného materiálu a organické bavlny. Již v roce 2013 spustila značka program pronájmu džín, při čemž tento cirkulární systém funguje na zcela logickém a znovu využitelném oběhu.
Kings of Indigo? Holandskou plně udržitelně smýšlející značku, která vyrábí ryze z recyklované, 100% certifikované organické bavlny a drží veganský certifikát PETA. Vyvinuli kompostovatelný materiál, díky kterému dosahují kvalit elastického denimu a vyřadili nebezpečnou úpravu denimu pomocí manganistanu draselného.
ODO Denim? Brzy přivede na trh jedinečné patentované vlákno mimo jiné s příměsí stříbra, z něhož se džíny nebudou muset prát, díky jedinečné vlastnosti stříbra nevázat na sebe cizí pachy.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv inovativní řešení – to, které bude v plné míře měnit doposud zaběhnuté k planetě nešetrné výrobní zvyklosti nebo jen bude udržitelnější v jednom ohledu výroby denimových výrobků – je to tak v pořádku. Řiďte se svými životními hodnotami a spolu s vaším osobním růstem, získáváním více informací a kontextů vás pak udržitelnější kroky budou vést samy.
Udržitelnějšímu lovu džín dávám zelenou.
S láskou,
Kami