Jak číst visačky hlásající udržitelnost produktu: část I.

Textilních certifikátů je opravdu mnoho a každý z nich sděluje něco jiného. Ani pro odborníky není vždy jednoduché se v nich vyznat. Jak jsme si ale v předchozích článcích nastínili, udržitelnější móda je obecné slovní spojení, které neříká nic o konkrétní změně pozitivním směrem. Až samotné přístupy, jako je slow fashion, fair trade nebo třeba eko fashion, nám mohou více specifikovat, dle jakých hodnot se o změnu k lepšímu výrobci a prodejci zasazují.

Při výběru nám mohou pomoci právě textilní certifikáty. Existuje jich dlouhá řada, každý říká něco jiného a mnohdy ani nemusí zaručovat zvýšenou kvalitu. Některé nám sdělují pouze původ textilní suroviny, jiné se zajímají i o výrobní procesy od zpracování textilie po její potisk, nebo se z nich dozvíme o důstojných pracovních podmínkách a fér platovém ohodnocení pro lidi, kteří se na výrobě podíleli.

Základem všeho je mít přehled – abychom mohli být udržitelnější, musíme se vyznat v tom, co nám prodejci sdělují, a hlavně rozeznat pravdu od nazdobené polopravdy. Představte si třeba, že si jdete koupit sušenku politou čokoládou a na obalu vidíte velký znak certifikátu kvality – ten se ale bude vztahovat pouze ke kakaovým bobům, tedy k polevě na dané sušence, nikoliv k celé sušence. Z toho důvodu je potřeba si uvědomit, že každý z certifikátů se věnuje jiné části produkce. Ještě před nákupem si tak musíme ujasnit vlastní priority.

4 CERTIFIKACE TÝKAJÍCÍ SE BAVLNY:


OCS 100 – Organic 100 Content Standard

S tímto certifikátem máte jistotu, že produkt obsahuje nejméně 95 % bio bavlny. Je však potřeba si uvědomit, že certifikát garantuje pouze to, že bavlna byla vypěstována v ekologickém zemědělství. Nehlídá už následné zpracování bavlněné suroviny, při které se chemie hojně využívá – tkaní, bělení. Není garantováno ani to, zda při výrobě byly splněny bezpečné a etické pracovní podmínky pro lidi na farmách a ve fabrikách.


Oeko-Tex Standard 100

Oeko-Tex je nejčastější označení, se kterým se na českých pultech můžete setkat. Oproti předchozím certifikátům se tento zabývá omezením obsahu nebezpečných látek – formaldehydu, kyselých a alkalických chemikálií, pesticidů, těžkých kovů a karcinogenních barviv. Cílem je však stanovit pouze maximální obsah těchto látek v textilu. Tedy snížit jej, ale ne vynulovat. Certifikát už dále nezaručuje šetrný způsob pěstování ani následné zpracování, stejně jako etické zacházení s lidmi.


OBCS – Organic Blended Content Standard

Tento certifikát nám podává velmi vágní informaci o množství bio bavlny obsažené v daném produktu. Musí jí být minimálně 5 % a maximálně 95 %, přesné číslo se ale nedozvíte. Stejně jako u předchozího certifikátu nekontroluje následné zpracovatelské procesy ani zda bylo eticky a bezpečně zacházeno se zaměstnanci.


BCI – Better Cotton Initiative

BCI je největší iniciativou týkající se udržitelnosti bavlny na světě. Má za cíl vyškolit 5 milionů zemědělců po celém světě v oblasti udržitelnějších zemědělských postupů. Zboží, které se pyšní tímto štítkem, je vyrobeno minimálně z 50 % z bavlny od maloobchodníků nebo od značek, které se zavázaly vyrábět z bavlny Better Cotton. To však bohužel neznamená, že je produkt vyroben z prokazatelně kvalitnější bavlny. Tato iniciativa je dobrovolná a jedná se o závazek, ne nutnost své vlastní sliby dodržet.


Bohužel ani jedna z těchto certifikací neřeší problém komplexně a jak už bylo řečeno, každá z nich se zaměřuje pouze na jistou část celého výrobního procesu. Najdou se ale i výjimky, které se snaží nezapomínat na všechny zúčastněné od přírody, celý proces zpracování až po lidi, kteří se na výrobě podílejí. O tom si ale povíme zase příště.

S láskou,

vaše Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.