Minule jsem vám povídala o tom, jak je při nakupování důležité mít přehled a vědět, co všechno můžeme najít na visačkách a co jednotlivé certifikace vlastně znamenají.
Podívali jsme se pod pokličku hned několika populárních certifikací bavlny, kdy každá z nich jde sice nějakou cestou udržitelnosti, ale zaměřuje se vždy jen na jeden výrobní segment a na ostatní zapomíná. Ne vždy tomu tak ale musí být a některé certifikace se snaží na problém nahlížet komplexněji.
GOTS – Global Organic Textile Standard
GOTS je certifikace zabývající se procesem od zasetí semínka až po finální potisk hotového produktu. Bavlněná semena nejsou geneticky modifikována a bavlník se pěstuje bez použití jedovatých postřiků. Textilie musí obsahovat min. 70 % organických vláken. Lidé ve fabrikách, stejně jako farmáři, pracují dle principů fair trade, tedy v důstojných podmínkách. A valná většina finálních úprav oděvu se také obejde bez nebezpečných látek, protože veškerá barviva a přidané látky musí splňovat toxické standardy a nebýt škodlivé vůči životnímu prostředí.
Bluesign
Jedná se o systém certifikace nejvyšší ekologické šetrnosti a bezpečnosti vydávaný švýcarskou společností Bluesign Technologies® AG. Osvědčení mohou získat pouze takové produkty, které jsou „čisté“ ve všech fázích své výroby. Ohled se tedy bere na vše od suroviny přes spotřebu energie, vody, použité chemikálie, vypouštěné emise až po ochranu zdraví.
WFTO – World Fair Trade Organization a Fair Trade
Tato světová organizace sdružuje obchodníky a výrobce z celého světa, kteří při produkci a obchodování dodržují přísně nastavené standardy. Mezi ně patří transparentnost v dodavatelském řetězci, férové chování k zaměstnancům, zákaz dětské práce, důstojná mzda, zákaz diskriminace, bezpečné pracovní podmínky, šetrnost k životnímu prostředí a podpora finančně znevýhodněných. Většinou tuto certifikaci najdete na výrobcích, které pochází z malých řemeslných dílen a rodinných podniků. Samotné označení Fair Trade je pak specificky zaměřeno na země třetího světa.
GRS – Global Recycled Standard
GRS je standard pro sledování a ověřování obsahu recyklovaných materiálů (např PET lahví) ve finálním produktu. Zajímá se nejen o recyklovaný materiál, ale také o sociální požadavky a zásady životního prostředí. U produktu s tímto certifikátem se můžete spolehnout, že se při výrobě používá maximální možné množství recyklovaných materiálů (minimálně vždy 5 %) a zároveň se snaží výrobci eliminovat škodlivý dopad výroby na lidi a životní prostředí.
RDS – Responsible Down Standard
Jedná se o standard týkající se prachového peří, který klade velký důraz na šetrné zacházení s ptactvem chovaným za účelem produkce peří. Tento etický standard sleduje peří od jatek až po hotový oděv. Je zkoumána životní úroveň ptáků v chovu a zajišťuje, aby farmy splňovaly tzv. pět zvířecích svobod – žádné škubání zaživa, krmení na sílu, kvalitní potravu a dostatek vody, dostatečný výběh, zdraví a hygienu zvířat.
LWG – Leather Working Group
Certifikace LWG zajišťuje, že kůže použitá na produktech pochází od ekologicky odpovědných výrobců kůže, kteří jsou pravidelně kontrolování touto mezinárodní organizací. Koželužny s certifikací LWG odpovědně hospodaří se zdroji jako je energie a voda a aktivně se snaží snižovat emise.
PETA – APPROVED VEGAN
Tento certifikát zaručuje, že oděvy neobsahují žádné živočišné složky a že žádné zvíře při výrobě netrpělo. Jedná se o další krok k udržitelné a odpovědné produkci.
Je jen na vás, jakou cestou se nakonec vydáte, a která z „udržitelnějších visaček“ vám bude dávat největší smysl. Já po celý svůj život volím cestu objevování a učení se. K tomu leckdy patří i chybování – proto se nebojte chybovat, i to je lidské.
Snad vám náš malý průvodce základy certifikovaného textilu pomohl se alespoň trochu zorientovat a vaše další udržitelnější nákupy budou zas o něco snazší.
S láskou a podporou každého z vás,
Kami