Jak na kapsulový šatník

Kapsulový či kapslový šatník, capsule wardrobe … sousloví, se kterým se zajisté posledních pár let setkáváte v módních časopisech či na profilech influencerek. Jak už to ale i v módním oboru bývá, ne vše, co je zrovna trendy, je novinkou nebo novátorským objevem. A alespoň mně osobně se nejednou potvrdilo, že právě to, co se znovu vrací jsou principy, které již kdysi jednou fungovaly. Stejně tak je tomu u výrazu capsulového šatníku. Základy, na nichž takové šatníky stojí totiž nikdy nepřestaly fungovat – a to ani v době, kdy módní trh poslední tři dekády válcuje rychlá a levná móda (fast fashion). Jen byly její principy poněkud upozaděny a pozapomenuty.

Jsem tedy ráda, že můžeme navázat na to, co již v 70. letech 20. století veřejně propagovala jako minimalistický šatník majitelka londýnského butiku Wardrobe Susie Faux. Byla to právě ona, kdo zavedl výraz Capsule Wardrobe. Dle její představy měl takový šatník obsahovat 37 kousků (oděvy, obuv i doplňky), které jdou mezi sebou libovolně kombinovat. V ideálním případě prý stačilo ženě hrdě vlastnit padnoucí: dva páry kalhot, šaty nebo sukni, bundu, kabát, úpletový top, dva páry bot a dvě kabelky.

Její myšlenku se podařilo zpopularizovat a rozvést Donně Karan, když v roce 1985 pod svou značkou DKNY prezentovala capsulovou kolekci s názvem „7 Easy Pieces“ (zavinovací sukně, kalhoty nebo zdobené šaty) a nám se vrací v podobě myšlenky jakési módní funkční množiny z našeho šatníku.

Co tedy onen zmiňovaný zázrak – kapsulový šatník – pro náš šatník vlastně znamená?

Kapsulový šatník se opírá o menší množství dobře kombinovatelných kousků. Je přehledný, z dlouhodobého hlediska ušetří čas, peníze i naši energii a zjednoduší nám život. Aby tomu tak bylo, je třeba změnit i návyky spojené s údržbou oděvů. Pak nám všechny kousky totiž vydrží roky. Na takový šatník se prostě a jednoduše můžete spolehnout.

Kapsle nebo kapsule se dá volně přeložit jako mini kolekce oblečení, které lze navzájem kombinovat, nepodléhající módním trendům a odrážející naši módní identitu a životní styl. Skládá se ze 30-40 kousků oblečení, obuvi a doplňků (bez spodního prádla, sekce na sport či na doma) na jednu sezónu. Ale ze zkušenosti spíše radím řídit se znalostí sama sebe, svých potřeb, hodnot, ale i míry lásky k módě. Číslo není dogma, spíše doporučení pro počáteční hru s hledáním a skládáním ideálního obsahu vašich šatníkových kapsulí.

Jaké jsou druhy kapslových šatníků?

Někdo má pouze jednokapslový celoroční šatník někdo dvousezónní, tj. jaro-léto a podzim-zima a někdo preferuje čtyřsezónní, podle ročních období. Cílem je, aby do sebe jednotlivé kousky zapadaly. Neomezujte se jen na neutrální, jednobarevné kousky – ač část kapsulí by měla být základového kvalitního vzhledu (tvarově i odstínově), nebojte se propsat do každého kousku sami sebe. Vzorem. Barvou. Detailem. Každý jsme ale jiný, stejně jako naše postavy, povolání, mindset, estetické vnímání či životní možnosti i potřeby. I naše šatníky tomu odpovídají. Proto krom základního dělení můžeme tvořit kapslové šatníky pro pracovní povinnosti, volný čas, pro období těhotenství či kapslové šatníky pro nejčastější druhy dovolenkových aktivit.

Jak na to?

 • Podle sebe si zvolte, kterou kapsuli/e byste ráda zkusila ze stávajícího obsahu šatní skříně sestavit a postupně pak doplňovala o potřebné kousky. Můžete zvolit i kombinaci, příkladem může být, např. pracující maminka, která při svém polovičním úvazku musí dodržovat business dress code či zubní hygienička, která se v práci převléká do uniformy, ve volném čase pak sportuje a věnuje se čtyřnohým mazlíčkům …
 • Vyprázdněte celou skříň, komody, poličky a vakuovací pytle. Dle zvolené kapsule (osobní typ viz. bod číslo 1 a určení sezóny) pak budete vracet vhodné kousky zpět do šatníku. Zároveň využijete tuto aktivitu k protřídění. Nezapomeňte, že některé kousky lze nosit celoročně. Oblečení, obuv a doplňky pro sezónu, která není a nebude v nejbližších měsících aktuální, uložte po vyprání a vyčištění do bezpečného úložného prostoru.
 • Do skříně jste vrátili vše vhodné, ale nyní vyberte jen to, co reálně nosíte, sedí vám, cítíte se v tom báječně. Představte si, že tvoříte svou osobní módní kolekci s osobitými prvky charakteristickými jen pro vás. Co je váš podpis? Barva, nějaký konkrétní detail, potisk, výrazné klobouky či brýle? Kousky by měly být v jednom stylu a k sobě navzájem ideálně ladit. Zbylé kousky rozdělte na sekce – vyhodit, darovat, prodat, „nejsem si jistá“. Tuto speciální sekci uložte a jestliže se do ní čtvrt roku nepodíváte, věci nepotřebujete. Věřte mi.

Těchto kousků by mělo být mezi 30-40. Ale nebuďte na sebe tvrdí, klidně začněte s dvounásobkem či jednonásobkem a postupně zmenšujte. Tvorba kapsulového šatníku vám má stres ubrat, ušetřit čas při každodenním oblékání, balení na cesty, a ne vás ještě více dostat pod tlak, že váš šatník snad nějakým způsobem nefunguje.

 • Revize vaší upřímností a pravdivým pohledem sám sobě od očí (a poliček šatníku), to je to, co vás nemine. Je potřeba se podívat s odstupem času na obsah a říci si, zda váš šatník reálně odpovídá vašim potřebám v práci a tomu, jak trávíte volný čas.

Položte si otázku – Co, kde a jak často opravdu ve vašem životě děláte? Kde se pohybujete? V jaké úrovni dress codu, teplot a klima?

 • Nyní se zaměřte na barvy a vzory. Jsou mezi sebou kombinovatelné a ladí? Jaký jste barevný typ? Možná jsou jednotlivé barvy zcela neutrální, takže k sobě vždy jdou – bílá, černá, šedá a růžová. Jsou to ale barvy, ve kterých se cítíte skvěle?

Moje doporučení:

Podívejte se na barevné seskupení jako na několik úrovní. Vyberte ze základní neutrální palety (bílá, černá, šedá, temně modrá, čokoládová hnědá či cappucinová), doplňkové standardní (odstíny šedé, modré, přírodní zemité tóny a tělové odstíny) a signature – to jsou vaše osobité, jedinečné a pro vás charakteristické odstíny.

 • Zachovejte v mysli vaši vysněnou barevnou linii, brzy dojdete do stádia, kdy budete obměňovat základní kusy vašeho šatníku za stále kvalitnější. Nejdříve skrze tzv. postupné výměny např.5 ne zcela kvalitních bílých košil za 2 dokonalé a časem to bude kus za kus.

Stačí doplnit 1-2 oblíbenými vzory a je to. Může to být proužek, puntík, květy, celopotisky nejrůznějšími motivy, stejně jako výrazné struktury (pletenina, flitry, peří, nášivky, kameny apod.).

 • Zkontrolujte, jaké doplňky vám nyní ladí/upotřebíte je a naopak, které konkrétní vám zcela chybí.
 • Podívejte se na jednotlivé kousky a napište si na papír, do poznámek v telefonu, co postrádáte. Neustále vám budou při kombinacích vyskakovat na mysl stejné kousky – světlé tenisky. Aha. Jak mají vypadat? Decentnější tvar, elegantnější provedení či ryze od nějaké sportovní značky? Světlý odstín zemitý nebo čistě bílý?

Jsem vlastně již od počátku psaní těchto řádků přesvědčena, že každý z nás ve svém šatníku nějakou mikrokapsuli má, jen jsme to tak nikdy nenazvali. Věřím totiž, že v šatníku jsme minimálně párkrát za život (možná náhodou, a ne s cílem tvořit nějaké kapsule) měli jistojistě nějakou věc, která se nám přesně tak dobře kombinovala, že ladila téměř se vším. Dělala nám radost. Opakovaně. Vždy překvapila, s čím dalším skvěle pasovala. Jak nás podržela. Znovu a znovu. Vzpomenete si, co to je nebo bylo? Nebojte, při sestavování svých kapsulí vlastně nebudete dělat nic, co jste doposud nedělali. Připravila jsem pro vás inspiraci na pár letních kombinací. V outfitu je vždy jeden kousek stěžejní a kombinovatelný. Od něj jsem se odpíchla a připravila outfit uvolněný sportovní a druhý více elegantní a použitelný i na společenštější akce.


Jaké kousky nesmí chybět v mojí letní kapsuli?

Připravila jsem pro vás ukázku, jejíž jednotlivé části jsou součástí kapsule tvořené na principech
 10 × 10 – tedy deset kousků na deset způsobů:

 • bílá košile
 • bílé tričko z kvalitního materiálu (bavlna pima, supima či mercerovaná)
 • sukně do pasu sportovního střihu s kapsami (přesto je ale svým materiálem a provedením vhodná i na společenštější využití)
 • raw bavlněné denimové šortky s vysokým pasem (díky jejich širokému stylingovému potenciálu je opět lze kombinovat na sportovno s tričkem, ale i s košilí a sakem)
 • kalhoty a sako ve stejném desénu z viskózové směsi (nadčasový střih i tóny dovolují nosit tyto kousky nejen jako set, ale kombinovat jednotlivě téměř se vším)
 • boty jsem vybrala k této kapsuli jen dvoje – elegantnější kožené slip-on baleríny a kanvasové tenisky s kávovou sedlinou tvořící část gumové podešve
 • doplňky se do základní kapsule 10 kousků sice nepočítají, ale přesto jsem pro ukázku doplnila: proutěný batůžek, kožená crossbody či pasová ledvinka nebo psaníčko, sluneční brýle a hedvábný motýlek

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.