Jaro je konečně tu, a s ním i výkyvy počasí, které ovlivňují i módu. Rána a podvečery jsou ještě chladné, odpoledne již může naopak sluníčko pořádně hřát. Občasný déšť, někdy i ne zcela zanedbatelný chladný vítr či občasné sněhánky nejsou výjimkou.
Toto přechodové období je záludné, ale když budete vědět, jak na něj vyzrát, jaro si i co se módních kombinací oblíbíte.
Hlavní fígly jsou dva:
- chytré vrstvení spolu se znalostí kvalitních materiálů, které zahřejí, když je nám chladno, a zchladí, když začne být horko, a zároveň ochrání před vlhkostí deště, sněhu a nárazy větru.
- chytré využití kousků z našeho zimního šatníku v kombinaci s těmi vhodnými na jaro. Cílem je sestavit stylové, a přitom pohodové a funkční outfity, které nás budou bavit a snadno je poskládáme na principech malého, efektivního šatníku.
Péče o zimní kousky, které už během jara nevyužijeme
Všechny bundy, kabáty, nejteplejší čepice, šály a huňaté svetry z vlny si žádají profesionální vyčištění. Nejenže se zbavíte viditelných nečistot, ale prodloužíte tak kvalitu a krásu vašich oblíbených produktů, aby mohly sloužit po dlouhé roky. Co lze vyčistit a opečovat doma, určitě vyperte a nechte pořádně proschnout, vyvětrat na vzduchu a volném prostoru. Můžete i ovonět vonnými esencemi.
Vlněné produkty, především kabáty, saka i některé vlněné svetry, na které si s domácí péčí netroufnete, přenechejte profesionálům (v ověřené čistírně, ať pak nejste zklamáni).
Uložte své oblíbené péřové bundy a vlněné kabáty čisté a suché do ochranných protiprachových obalů, opatřete odpuzovačem proti molům (ať v podobě cedrového dřeva, levandule, skořice nebo k tomu určených vonných esencí). Předejdete tak poškození od molů, kteří milují tmavá místa bez proudění vzduchu a chutná jim jen ryze přírodní vlákenný jídelníček.
Vyndejte jarní kousky
- Ideální jsou slabší vlněné svetry, bavlněné či viskózové svetry, mikiny i trika a topy.
- Tmavé džíny vyměňte za světlé.
- Lněná, bavlněná či hedvábná košile, stejně tak i lněné sako bude na jaro ideální.
- Kožená bundička či slabá péřová vsadka/vesta.
- Trenchcoat, parka, bomber či nepodšívkovaný vlněný kabát.
- Sukně či šaty spíše uni či drobných vzorů (výrazné květinové ponechme ještě na více letní měsíce).
- Tenisky s nepromokavou podrážkou, kotníkové kozačky šněrovací, ty na platformě nebo až ve výšce nad kolena.
- Z doplňků se budou hodit sluneční brýle, slabší vlněný šál, kšiltovka/klobouk vlněný nebo bucket hat ideální s doúpravou materiálu pro odperlení vody či deštník. Nebo stylové pláštěnkové pončo z jemné šusťákoviny, skladné v minibalíčku.
Vybrala jsem pro vás:
- bucket hat od Falconeri (vrchní část s úpravou proti dešti, vnitřní část s hřejivým kašmírem)
- šála ze 100% kašmíru, Falconeri
- šála 70 % viskóza a 30 % len, C&A
- kšiltovka ze 100% papírové slámky zn. C&A
- deštník zn. Esprit vyroben z recyklovaných vláken s ekologickou vodoodpudivostí bez perfluorovaných chemikálií (PFC)
- sluneční brýle z recyklovaných materiálů, C&A
- hedvábný šátek, Falconeri
- kšiltovka Camel s příměsí 43% vlny, C&A
- kožený batoh černý, Ecco
- kabelka kožená, Ecco
Materiály, které jsou ideální pro tzv. chytré vrstvení (layeringu)
1. vrstva
Bavlna, viskóza, bambus, lyocel, len nebo slabší merino v podobě trik/topů/košilí/šatů.
2. vrstva
Viskóza v podobě slabších svetříků při vrstvení na teplejší materiály, jako je např. vlna (merino, kašmír, mohér, alpaka …).
3· vrstva
Denim, kůže, peří v podobě slabší bundičky, vesty či vsadky. Kůže odráží a chrání před chladem a větrem, přitom je ale prodyšná (má-li kvalitní podšívku) a peří má skvělé termoregulační schopnosti.
4· vrstva
Vlna, bavlna s nylonem nebo jinou formou funkčního zátěru, membrány či recyklovaného polyamidu v podobě nepodšívkovaného vlněného kabátu, trenchcoatu či parky z bavlněného kanvasu ve složení, které ochrání proti dešti. Kapky odperlí z povrchu, neprofoukne, a přitom v materiálu nebudete jak ve skleníku. Možností je také syntetická forma materiálu v podobě raincoatu.