Náš společný prostor pro sdílení informací, tipů a úhlů pohledu na udržitelnější přístup k pořizování módy, který zde bude postupně vznikat, jsem původně měla v plánu otevřít článkem uvádějícím udržitelnost jakožto terminus technicus. Mám ale pocit, že v této pro všechny náročné době bude vhodnější naši společnou misi za efektivnějšími šatníky, vědomějšími zákazníky a zdravější planetou začít někde úplně jinde.
Ráda bych vyslovila poklonu a podporu značkám, které se už od jara snaží vyrobit a nabídnout kolekce v omezených a často zcela nových podmínkách. Stejně tak i všem, kteří se s nastalou situací vypořádávají zpoza stolu ve své provizorní home office kanceláři, ať s dětmi za zády, nebo naopak v naprostém osamocení. A také těm, kteří možnost vykonávat svoji práci ztratili.
Skrze coaching, módní terapie, ale i strategické módní konzultace ve výrobních společnostech z osobní zkušenosti vím, že nejrůznější úskalí a těžkosti řešíme zejména na osobní rovině.
Na mysli mám rovinu vlastní osobnostní integrity a cesty k ní, pochopení svých reálných a smysluplných potřeb, nastavení priorit hodnotového žebříčku a poznání svého osobního stylu. Ten je totiž východiskem při sestavování funkčního šatníku, který bude svým obsahem schopný relativně pružně reagovat k naší průběžné radosti z nošení za jakékoliv životní situace – od těhotenství, změny povolání či obecnějších celospolečenských změn, kterých jsme v posledních měsících zakusili celou řadu.
Od jara zjišťuji jednu věc. Schopnost orientace v tématech udržitelnosti a ekologie do větší hloubky je pro většinu z nás možná jen v okamžiku, kdy je v našich duších uklidnění a prostor. Pak jsme ochotní se s radostí tomuto tématu věnovat a očekávat pozitivní změny nejen pro sebe a svůj šatník, ale i pro zdraví planety.
V opačném případě se naše motivace oblékat se hezky, podle naší osobnosti, cílů a hodnot snižuje. Vlastní nespokojenost se z týdne protáhne na dva, na měsíc, půl roku… Veškerá naše sebeúcta je mávnutím kouzelného proutku pryč, práce na smysluplném obsahu šatní skříně tatam. Stejně jako inspirace nám chybí i energie, se kterou bychom chtěli už kus odmakané práce na tom, aby náš šatník dával smysl svojí kvalitou i kombinacemi, posouvat kupředu.
Následující řádky a tipy jsou jednak předfází k udržitelnějšímu smýšlení, ale také malou výzvou, abychom se skrze aktuální krizi našeho vnitřního módního stylisty nestali zcela zoufalými a ztracenými.
Věřte mi, jen nyní nevidíme, co už máme a co už víme. V šatnících máme funkční a kvalitní kousky, na kterých je možné stavět. A co už víme, zapomínáme jen proto, že jsme nyní zaplaveni seberozvojovými tématy a nároky na tvorbu kontextů a názorů jsou atakovány nad běžnou míru. Hlavu vzhůru, moji milí!
Jak na uklidnění a napojení se na své módní já?
Zkusme vytvořit prostor, v němž se přes všechna aktuální témata a každodenní těžkosti zaměříme jen na sebe. Na svůj osobní styl, naše oděvní potřeby, sny a cíle. Nehleďme na nynější stav a na to, že příležitosti, kam se oblékat, jsou minimální. Podívejme se do budoucnosti. Nikdo z nás sice nemá jistotu, že se naše plány vyplní. Tu jsme ale ostatně neměli nikdy. Vědomí toho, že se budeme sami pro sebe držet svého záměru nehledě na změny v okolí, je vlastně velmi uklidňující. Naše cíle budou vědomé a zároveň svobodné.
- Otevřete svou skříň, botník nebo šperkovnici a pohodlně se usaďte. Očima čtěte ve svém šatníkovém příběhu. Co tam vidíte? Jak se u toho cítíte? Jaké příběhy ve vás tento pohled vyvolává?
- U kávy, čaje nebo horkého kakaa věnujte sami sobě pár desítek minut a dokud vám to bude příjemné, zkuste brouzdat na některém z inspiračních online serverů. Založte si účet třeba na Pinterestu, kde jen sami pro sebe budete mít uloženou vaši vlastní inspirační nástěnku. Přidávejte obrázek po obrázku. Po chvíli v nich začnete sledovat podobnosti, které naznačí, k jakým odstínům, střihům a potažmo mixu stylů inklinujete. Jde o skvělou přípravou před cílenými nákupy, ať už v obchodním centru, menším butiku, second handu nebo před cestou za vaší osobní krejčovou.
- Zkuste si sepsat, jaké kousky z vašeho šatníku jste od začátku roku unosili nejvíce, které vám přinášely opakovanou radost a cítili jste se v nich dobře – ať už kvůli pocitu klidu a jistoty, nebo si v nich připadáte sebevědomější a krásnější. Ukázal vám váš šatník naopak takové oděvy, které jste opakovaně oblékli a necítili se dobře a sami sebou? Dopřejte si prostor a klidně se k tomuto cvičení vraťte opakovaně. Pro někoho může být zvládnutelné levou zadní, pro jiného to může být obtížná věc. Každodenní otázka „Do čeho se dnes obleču?“ je totiž často pouhou rutinou odpojenou od nás samotných, aniž bychom si to uvědomovali. Takže se netrapte, půjde to buď samo hned, nebo samo, ale později.
Příště budeme pokračovat v šatníkové pouti dále i hlouběji do duše našich skříní.
S láskou
Kami