Jak se vyznat v džungli kabátové nabídky: o materiálu a ceně

Snad každý z nás se s příchodem chladných rán a večerů zamýšlel nad tím, že už by bylo vhodné odhodit lehké přechodové bombery a trenchcoaty a zabrousit k něčemu hřejivějšímu – zimnímu kabátu. Jak ale poznat z nabídky dostupné na trhu, že je přesně tohle kabát, co si přeji/potřebuji? Přesně to bych vám moc ráda usnadnila. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je na kabát ten nejvhodnější a co lze pořídit v různých cenových kategoriích.

Dříve než se ale dostaneme k samotnému dělení dle cenových kategorií, ráda bych vám představila základní anatomické kabátové minimum. Díky němu už možná nebudete při výběru kabátu hledět jen na cenu, střih a barvu materiálu.  

 • Vnější materiál. Ten zajišťuje, aby se teplo drželo uvnitř, aby se ale vlhkost od těla dostala ven. Aby jej sluníčko, jemný déšť nezničily a ani při nošení kabelky či oděru rukávů o tělo kabátu se materiál nevydřel, neztenčil a nežmolkoval. Nejvhodnější je vlna či vlna ve směsi.
 • ‚Neviditelné‘ vnitřní části. Bez nich by kabát dlouhodobě nedržel tvar, hezkou linii střihu a ani jednotlivé části, mezi které patří např. klopa, manžety, léga či patky u kapes. Chyběla by totiž důležitá část lepení výztuží, které často stojí za vizuálním ‚sochařstvím‘ toho, jak kabát vypadá, jak hezká je linie ramen, jak jsou na ni nasazeny rukávy i to, jak vypadá límec či zapínání u krku a po celé délce kabátu.
 • Podšívka. Ta je nejenom estetickou částí designu celého kabátu, ale především funkčním prvkem, aby se vám díky klouzavosti dobře do kabátu oblékalo. To, o čem se ale méně mluví, je důležitost materiálového složení, které ovlivní trvanlivost celého kabátu. Podšívka vnější materiál nejen chrání, ale i ovlivní, za jak dlouho se vám případně při příliš nízké gramáži a složení z polyesteru či nylonu prodře a proděraví. Acetátová a viskózová podšívka navíc v keprové vazbě pro zesilnění jsou ideálním řešením.
 • Detaily, co dělají kabát kabátem. Poutka, pásek, kapsy, dírky či zip v kovové variantě, vnitřní začištění švů šikmým proužkem či vnitřní odnímatelné tepelné vložky ve formě podšívky z vlny… to je jen základní výčet pro představu toho, co vše dělá kabát kabátem.

Když kabát, tak z vlny

Nejlepší kabát je ten z vlny nebo jiného zvířecího chlupu. Ač jsem celoživotní módní milovník všech druhů vláken, pro vlnu mám určitou slabost. Asi i proto, že se za jejím původem skrývají stovky zajímavých druhů ovcí, koz a lam z celého světa. Klasická vlna je tvrdší, ostřejší, a proto se stále více potkáváme i s kvalitnějšími druhy s příměsí kašmíru, alpaky či mohéru (z kozy angorské). Mezi materiály vhodnými na kabát patří též angora (z králíka angorského), velbloudí srst, lama, jedno z vůbec nejdražších vláken vikuňa a jiné. Samozřejmostí je i jejich vzájemné směsování a bohužel i aktuálně velmi využívané doplnění syntetickými vlákny (polyester, nylon).

8 důvodů, proč je vlna ideálním materiálem pro kabát:

 • skvěle termoreguluje, což vycházíz toho, že má srst zvíře chránit před nejrůznějšími přírodními podmínkami, jako je chlad, vítr, déšť i teplotní výkyvy
 • je hřejivá a její výjimečnou vlastností je to, že hřeje i mokrá (takže nenastydnete 😊)
 • je prodyšná,a ač je v ní teplo, dýchá
 • je hygienická,nepodporuje růst bakterií, neabsorbuje pachy
 • nehoří,resp. špatně chytá a po vytažení z ohně okamžitě zhasne a je tak bezpečnější než akryl, bavlna nebo polyester
 • nevadí jí kyseliny, ale nemá ráda zásady (proto se na vlnu nesmějí používat běžné prací prášky, ale jen přípravky určené na praní vlny)
 • ač se nehodí na cokoliv, jsou oblasti, ve kterých nemá konkurenci
 • je krásná!

Více je více

Čím větší podíl vlny, tím příjemněji nám samozřejmě bude. Já osobně mám minimální hranici nastavenou na 50 % vlny a 50 % jiných vláken (u podzimních modelů). Začínáte-li objevovat a seznamovat se s prvními kousky zimních vlněných produktů, buďte na sebe hodní. Menší množství než 20 % vlny při nošení stejně nepocítíte, tak začněte se svým osobním minimem třeba na 30 %.

Není vlna jako vlna

Střižní vlna je složena výhradně z nových vláken, tedy takových, která šla přímou cestou z ovce do výroby. Střižní vlnu je možné vyznačit na etiketě, není to povinné, ale výrobce se tím rád pochlubí („virgin wool“ či „Schurwolle“).

Regenerovaná (recyklovaná) vlna je opakem střižní vlny, vyrábí se ze zbytků a odpadů z výroby, které se rozcupují na jednotlivá vlákna a znovu spředou. Vlákna se tím bohužel zkracují a poškozují a jsou méně kvalitní.

Česaná vlna, známá pod názvem „worsted“, je vysoce kvalitní, dlouhovlákenná vlna. Látky jsou hladké, postrádají škrábavost a netvoří se na nich žmolky.

Woolmark je certifikační značka, kterou se označuje zvlášť kvalitní vlna vyhovující přísným pravidlům společnosti Woolmark. Značka se ale neuděluje automaticky, takže kvalitní může být i vlna, která ji nemá.

Druhy vln ze srsti z jiných zvířat

Nařízení Evropské unie o názvech textilních vláken uvádí konkrétní seznam zvířat, jejichž srst lze také označovat jako vlnu: alpaka, lama, velbloud, kašmírská koza (kašmír), angorská koza (mohér), kašgorská koza (kříženec kašmírské a angorské kozy, který dává materiál označovaný jako „kašgora“), angorský králík (angora), vikuňa, jak, guanako.

Věděli jste, že… 

přimíchá-li výrobce do vlny alpaku nebo kašmír, zcela jistě vás nechce ošidit? Naopak, většinou tím chce zlepšit vlastnosti vlněné látky, aby byla například lehčí nebo ještě hřejivější.


Co za svůj finanční obnos můžete v obchodní nabídce ulovit?

Cena již často není hlavním ukazatelem, který by reflektoval kvalitu či nekvalitu produktu. Co jsou ale prvky, které často nejsou designérským záměrem, ale potřebou při cenotvorbě a zadání produktu do velkovýroby snížit ji na nutné minimum? Společně je poodhalíme a vy se na ně můžete při výběru vhodného kabátu zaměřit a sami se pak rozhodnout, zda vám při poměru cena/kvalita produktu stojí za to své peníze investovat do kabátu na jednu, dvě nebo desítky sezón.

Od 2 do 4 tisíc

V cenových kategoriích 2-4 tis. najdeme nejčastěji kabáty, u kterých většinou převládají ty materiály, kde je vlna v menšinovém zastoupení, od 3 % po 25 % nejčastěji, tudíž ji při nošení téměř nepocítíte. Ale i zde jsem při poctivém zkoumání nabídky našla i výjimky, ty pozitivní, kdy v této cenové kategorii bylo vlny přes 50 %, a v pár případech dokonce 70% zastoupení vlny.

Od 4 do 8 tisíc

V druhé cenové kategorii je již vlny min. 50 % standardně, často se jedná o směs dvou vlněných vláken – vlny (ovčí) a alpaky či mohéru nejčastěji. Nejvíce obvyklé je přibližné množství vlny okolo 70 %. Výjimkou, ale ne nemožnou, je výhra v kabátové loterii ve formě ulovení kabátu ze 100% vlny.

Od 8 do 16 tisíc

Předposlední kategorií jsou kabáty, u kterých je kašmírové vlákno, alpaka, mohér a nejkvalitnější střižní vlna (virgin wool, pure wool s příp. označením Woolmark) běžnou součástí materiálového složení. Podšívka je již též většinou hedvábná, acetátová (umělé hedvábí), tencel/modal či viskózová.

Od 15 do 30 tisíc

Fajnšmekři pak míří často pro „one and only“ kabáty k těm značkám, kde cenové kategorie převyšují 15tis. hranici a zastaví se nejčastěji pod 30tis. vrcholem. Nejkvalitnější vlněná vlákna i ve směsích tak, aby byl kabát i v dlouhé variantě lehounký, detaily, zpracování límcové části/kapes, vnitřní podšívkování vč. kapes či inovativní řešení výplňkové mezivrstvy s peřím, ratinování vlněného povrchu (speciální technologií se dosahuje zcela unikátního, jedinečného vzhledu) jsou u těchto vlnařských značek zcela samozřejmé. Včetně toho, že jsou kabáty z valné části (okolo 30-40 %) šité ručně. Detaily perličkování, což je ruční prošívání v oblasti klop, podél légy či na rukávech, jsou kus poctivé krejčoviny.


S výběrem střihu a barvy se sice budete muset poprat sami, ale věřte mi, že i ten sebekrásnější tvar kabátu v barvě, která si vás získala už na první pohled, nezůstane ona láska, jestliže sáhnete vedle a koupíte ho naslepo bez prostudování cedulky o složení. Bude vás totiž jen mrzet, že jej velmi brzy pokryjí žmolky či vlastně vůbec nebude hřát a dělat vám po těle příjemně.

Zkuste, ať už si pořídíte nějaký kabát z mnou vybraných typů aktuální nabídky ve Westfield Chodov, nebo budete pátrat v secondhandových pokladech, ptát se právě na materiál – je to u kabátu alfa omega.

S láskou k vlně, láskou k vám
Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.