Jak se vyznat v džungli kabátové nabídky: o péči a střihu

Pokud už se rozhodneme do kabátu něco investovat, nesmíme zapomenout na to, aby nám kabát perfektně seděl a abychom se o něj pak uměli dobře postarat. Jen tak nám může sloužit několik sezón. Materiál jako je vlna si totiž vyžaduje speciální péči. Pojďme tedy na to:

Jak by měl kabát sedět?

Pokud hledáte takový, který bude mít klasicky nasazené rukávy, měl by vám dobře sednout v ramenou. Náramenice by neměla být ani příliš krátká, ani příliš dlouhá a trčet či padat. V oblasti bicepsu by rukávy měly mít dostatek prostoru i na spodní vrstvu, ať už se jedná o sako, svetr nebo na podzimní a zimní dny skvělou koženou bundu, která při vrstvení skvěle odizoluje vítr a chlad.

Máte-li raději volnější, raglánový či dokonce kimonový rukáv, volte široké rukávy – tuším, že v šatníku budete mít i vícero objemných svetrů a ty by se vám pod klasický kabát nevešly.

Ideálně si na výběr ponechte dostatek času, sepište si či stáhněte třeba do mobilního telefonu ty střihy, detaily, které se vám líbí a zaujaly vás, a také si stanovte ideální představu o rozpočtu s možnou rezervou na navýšení, objevili-li byste vyšší kvalitu, než jste předpokládali, že najdete. Zkoušejte na svůj oblíbený svetr či sako, které budete pod kabát nosit. Stejně tak je vhodné vyrazit v obuvi, kterou budete nejčastěji v průběhu podzimních a zimních měsíců nosit – obuv plochá či na podpatku. Je to velmi důležitý prvek při zhodnocení vhodné délky kabátu.

Kabát si klidně nechte u obchodníka odložený, rozmyslete se, projděte si fotografie z kabinky, které jste pořídili, a nechte svou potřebu a lásku ke kabátu uzrát. Je vhodné se projít, udělat si pohyby rukama, sednout si… nikde by vás neměl tlačit, tahat, krabatit se, stáčet, táhnout, ruce do kapes by měly jít přirozeně a pohodlně. Stejně tak si ozkoušejte zapínání/zavírání, a představte si tento úkon se zmrzlýma rukama. Vnitřní kapsy, stahování, všechny druky, knoflíky či zipy je vhodné před koupí ozkoušet. 

Jak o svůj vlněný poklad pečovat?

U vlnařských značek většinou v nabídce najdete i speciální prací prostředky na péči o tato delikátní vlákna, jedná-li se o svetr, čepice či jiné vlněné produkty, stejně jako ruční strhávače žmolků (odžmolkovače). U kabátů je však samozřejmostí profesionální péče v některé z vašich prověřených a ověřených čistíren. Domácí péčí byste mohli navždy poničit vnitřní vložku, lepení, všité ramenní vycpávky, vrchový či spodní podšívkový materiál, protože rozdílnost v materiálovém složení látek by zajisté přineslo odlišnou míru srážlivosti.

Skvělý předpoklad a vlastnosti, které vlna nese, nám ale jako nositelům dávají určitou míru volnosti, jistoty, a proto nebuďte příliš úzkostliví. Vlna přirozeně odpuzuje vodu, proto zvládne i mírný déšť či sníh. Pohlcuje pachy a proto, stejně jako u denimových kalhot, je nejlepším řešením před samotným čištěním vyvětrání. Povrchovou špínu odstraníte kartáčem na vlnu a mírných žmolků, které jsou běžné, použitím ručního (příp. elektronického) odžmolkovače. Vlna se přirozeně málo krčí, když by se vám ale při převozu lehce pokrčil, nechte jej zavěšený na ramínku a on se za pár hodin vlastní vahou vyrovná. Máte-li parní systém či stojací steamer, propařte jej.

Po zimní sezóně jej odneste k profesionálnímu vyčištění (i zde buďte obezřetní, protože je třeba opravdu si být jistí, jak se k vašim dražším a kvalitnějším kouskům budou v dané čistírně chovat) a uložte do prodyšného obalu. Je velice důležité po každém příchodu domů neodkládat kabát do skříně, ale pověsit jej na ramínko tam, kde proudí vzduch a nesvítí přímé slunce. Důkladně proschne a nevytvoří se podmínky pro vznik plísní a zatuchlého zápachu. Je třeba používat široké ramínko – nikdy nevěšte na věšák či úzké ramínko.

Do skříně můžete umístit cedrové dřevo v podobě kuliček, destičky, kostek či drtě, levanduli, skořici či rozmarýn anebo nastříkejte vonnou esenci, jedná se o nejlepší protimolový systém. Rozmnožování molům zatrhnete větráním skříní. Pustíte tak dovnitř čerstvý vzduch, chlad a světlo, což jsou protiklady podmínek, které moli potřebují k životu.

Těším se na fotografie ve vašich kabátových vlněných outfitech!

S láskou k vlně, láskou k vám

Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.