BAVLNA
Je jedním z nejčastěji používaných přírodních materiálů v módním průmyslu a také tím nejkontroverznějším vzhledem k negativním dopadům pěstování bavlníku na životní prostředí. I tak se bavlně nedají upřít přirozeně pozitivní vlastnosti, především, podaří-li se nám jako zákazníkům najít v nabídce módních značek produkty z kvalitní bavlny. To, odkud bavlna pochází a o jaký druh bavlníku se jedná, ovlivní, jak nám v produktu bude pocitově a také jak dlouho vydrží materiál vzhledově hezký.
Obecně se jedná o savý, prodyšný, jemný, a přitom pevný materiál, který při směsování s elastanem získá pružnost, která bavlně přirozeně chybí. Oděvy pak déle drží svůj tvar a nevytahávají se do délky ani šíře. Jen pozor na časté směsování se syntetickými vlákny, především polyesterem. Jakmile je v materiálu okolo 30 % a více, oděv je neprodyšný, neabsorbuje vlhkost ani pot a látka pak nebude příjemně vonět!
Moje doporučení: Hledejte bavlnu s certifikací GOTS, Supima bavlnu – druh Pima bavlny z USA, jejíž unikátní dlouhá vlákna jsou 2× silnější oproti běžné bavlně, nežmolkují, po dlouhou dobu si udržují svůj vzhled a jsou neuvěřitelně jemná – či mercerovanou bavlnu, která svou speciální lázní získá lesk, vyšší pevnost a při barvení lze u ní dosáhnout jasnějších šťavnatých odstínů barev.
LEN
Zbytečně zatracovaný a řekla bych, že poslední roky tak trochu znovuobjevený materiál – len. Jedná se o jeden z nejlepších materiálů vhodných pro parné letní dny. Je lehký, vzdušný a zároveň patří mezi jedno z nejpevnější přírodních vláken. Rozhodně má nejen v letních kolekcích nezastupitelné místo. Na dotek příjemně chladí a výborně saje vnější vlhkost i pot.
Mýtem, který se okolo lnu nese, je ten, že jsou lněné produkty tvrdé a nepříjemné na pokožce – nevěřte tomu. Faktem je, že jako převážná většina přírodních materiálů, i len je mačkavý. Je to však charakteristický prvek, který podobně jako k hedvábí patří. V moderní podobě je také již lněné vlákno na produktech směsováno s dalšími vlákny tak, aby se mačkavost snížila. Produkty ze lnu drží skvěle tvar i po mnohonásobném nošení a praní. Zkuste svou první lněnou košili, sukni či kraťasy, široké volné kalhoty nebo košilové šaty.
Moje doporučení: Vynikající volbou je např. směs lnu s viskózou, lnu s bavlnou a elastanem.
Obecně se jedná o savý, prodyšný, jemný, a přitom pevný materiál, který při směsování s elastanem získá pružnost, která bavlně přirozeně chybí. Oděvy pak déle drží svůj tvar a nevytahávají se do délky ani šíře. Jen pozor na časté směsování se syntetickými vlákny, především polyesterem. Jakmile je v materiálu okolo 30 % a více, oděv je neprodyšný, neabsorbuje vlhkost ani pot a látka pak nebude příjemně vonět!
Moje doporučení: Hledejte bavlnu s certifikací GOTS, Supima bavlnu – druh Pima bavlny z USA, jejíž unikátní dlouhá vlákna jsou 2× silnější oproti běžné bavlně, nežmolkují, po dlouhou dobu si udržují svůj vzhled a jsou neuvěřitelně jemná – či mercerovanou bavlnu, která svou speciální lázní získá lesk, vyšší pevnost a při barvení lze u ní dosáhnout jasnějších šťavnatých odstínů barev.
HEDVÁBÍ
Jde o jednu z nejlehčích látek vůbec. Ano, je třeba opatrného zacházení a péče, ale hedvábný oděv vám vše vrátí nastokrát pocitem komfortu při nošení, a to jak na těle, tak na stylu. Vzhledově totiž vypadá každý hedvábný módní kousek luxusně. Hedvábné pongee, šifon, satén či žoržet jsou neuvěřitelně příjemné na dotek a jejich schopnost v létě chladit, v zimě hřát je neskutečná.
Je dobré mít na mysli, že oproti bavlně a lnu nemá tak výraznou schopnost absorpce vlhkosti, proto doporučuji volit střihy ne zcela na tělo. Zejména na tmavších odstínech by pak pot mohl zanechat nevzhledné mapy.
Doporučení: I proto se často můžete potkat se směsí hedvábí s bavlnou – na košilích či šatech – která přináší stejný komfort při nošení, a přitom je praktická na údržbu.
KONOPÍ
Materiál, který, ač je pro naši evropskou končinu historicky zcela přirozený, v šatnících českých žen a mužů zatím spíše chybí. Jde o pevný a odolný antibakteriální, hypoalergenní materiál, který nedráždí pokožku.
Stejně jako bambus má i konopí ochranný UV filtr. V letních dnech bude příjemně chladit, v zimě naopak zahřívat. Konopné materiály jsou hrubší na dotek, jsou však díky tomu velice odolné a trvanlivé. Investice do nich je tedy rozhodně více než jen rozumná.
RAYON (VISKÓZA NEBO UMĚLÉ HEDVÁBÍ)
I přestože to mnohdy na první pohled nemusí vypadat, opravdu se jedná o přírodní vlákno. Vstupní surovinou při jeho výrobě je celulózová hmota ze dřeva či bavlny. Je příjemný na dotek, vzdušný, hebký, splývavý a chladí. Opravdu skvěle saje pot a neuvěřitelně rychle zároveň schne. Nevýhodou je fakt, že častým namáčením rayonová vlákna slábnou, proto se nedoporučuje jeho příliš časté praní.
Moje doporučení: Viskózová vlákna jsou křehká, vybírejte tedy toto vlákno na oděvech volnějších střihů, ať už to jsou košile, šaty, sukně nebo kalhoty. V některých případech jsou oděvy z viskózových tkanin (u pletenin to není tak časté) velmi mačkavé, proto je vhodné vybírat materiály se vzorem, v nich se pokrčení ztratí.
TENCEL (LYOCEL)
Mezi na českém trhu relativně nově dostupná vlákna patří tencel. Jedná se o přírodní vlákno vyráběné z vláken celulózy ze stromů, které je navíc šetrné k životnímu prostředí. Po dosloužení je tento materiál 100% kompostovatelný. Osobně jsem milovnicí tohoto vlákna.
V čem tkví kouzlo tencelu? Je měkký a jemný jako hedvábí a zároveň pevný jako polyester. Díky organickému původu má termoregulační a antibakteriální schopnost. V létě chladí jako len, v zimě naopak hřeje jako vlna. Je schopen oproti bavlně až dvojnásobně absorbovat vlhkost a dává tak naší kůži možnost volně dýchat. Dokonce i při 65% vlhkosti vzduchu, takže je skvělou volbou i na cesty do tropických oblastí.
Často se v nabídce také potkáte se směsí lyocelu s bavlnou nebo polyesterem, což může dokonce zlepšit vlastnosti celého produktu. Materiál je pak měkčí a déle vydrží – zde ale pozor, aby množství syntetického vlákna bylo pouze v minimální míře!
Tip na praní: Perte šetrně, doporučuji max. 30 °C bez ždímání v pračce či ručně, podobně jako hedvábí. Znáte už ode mě princip sušení ala sushi? Ručník – na něj naplocho rozložte produkt – zarolujte – jemně vymačkejte vlhkost z oděvu do ručníku – dosušte naplocho.
MODAL
Jedná se o typ viskózového vlákna, který je získáván úpravou dubové celulózy. Produkty z něj vyrobené jsou přirozeně pružné, lehké, ale zároveň odolné a trvanlivé.
Je příjemný na nošení díky své měkkosti, savosti, splývavosti a chladivosti. Nežmolkuje a netvoří se v něm statická elektřina (na rozdíl od všech syntetických materiálů), takže se na něj nechytají smítka ani prach ze vzduchu. Z praní nemusíte mít obavy, není srážlivý a teploty 30-40 °C snese bez obav. Nejen že nemá tendence šisovat na sluníčku, ani při praní se nebude barva odpírat či dokonce barvit ostatní oděvy.
Uchovává si ty lepší vlastnosti pravého hedvábí, ale je nesrovnatelně jednodušší na údržbu a výrazně levnější.
Cupro, cupra, měďnaté vlákno či cuprammonium rayon nebo ammonia silk (na čínských webech) nebo Bemberg (podle USA výrobce, který získal na výrobu patent)
Patří mezi nejstarší umělá textilní vlákna, i přesto v nabídce oděvních značek není až tak často k vidění. Já osobně ho mám velmi ráda. Zároveň je třeba v případě cupra vybírat ten pravý kousek do šatníku, který budete nosit dlouhodobě. Vzhledem k jeho výrobnímu procesu totiž nepatří mezi ty nejšetrnější k životnímu prostředí. U většiny čínských továren je těžké ohlídat, jak s chemikáliemi při výrobě zacházejí.
Jedná se o recyklovaný materiál a většinou bývá součástí recyklace bavlny, není tedy vyloučeno, že některé z vámi vyřazených bavlněných trik může být vstupním materiálem právě pro cupro. Je navíc biologicky rozložitelný.
Cupro materiály vypadají ušlechtile a na dotyk působí jako hedvábí, a dokonce mají i identický lesk. Jsou lehké, splývavé, prodyšné a v horkých dnech chladí. Nesrážejí se při praní, nemačkají se a dobře absorbují vlhkost. Osobně doporučuji prát zrubu na teplotu 40 °C a žehlit na střední teplotu. Cupro vyniká svou pevností, takže se nemusíte bát ani poničení či roztrhnutí, které by u pravého hedvábí naopak hrozilo velmi snadno. Navíc velmi rychle schne, což oceníte třeba při cestách. Máte-li citlivější pokožku, nezoufejte. Cupro vlákna jsou hypoalergenní a antistatická.
BAMBUS (BAMBUSOVÁ VISKÓZA)
V posledních letech se tento materiál stal velmi populárním, takže se s ním i v nabídce obchodů můžete setkávat častěji. Je vysoce prodyšný, hebký a jeho savost je až neuvěřitelná. Bambusová viskóza zachytí a odvede dokonce třikrát více vlhkosti než bavlna. Vlákno bambusu je velmi jemné a příjemné na dotek, i proto je vhodné i pro malé děti a alergiky.
Má také výborné termoregulační vlastnosti – v létě chladí, v zimě hřeje. Je přirozeně antiseptický, takže odolává mikrobům a neutralizuje pachy. Oproti bavlně až 417× více blokuje UV záření. Co se povrchového vzhledu týká, tak nese hedvábný lesk, což je pro oděvy z něj vyrobené jen dalším bonusem.
Vyzkoušejte: Top, šaty nebo spodní prádlo, komfort je zaručen.
Věřím, že teď už máte malinko jasněji v tom, v čem vám bude v teplých dnech příjemně, jaké materiály jsou navíc luxusní i svým vzhledem a pozvednou váš outfit do stylových výšin! Nezbývá než se vydat na lov a mít oči otevřené.
S láskou, Kami