Nadčasová kožená bunda: jak ji (ne)nosit a jak o ni pečovat

Jak jsme si řekli v minulém díle, kůže je nadčasový materiál, který byl napříč historií vždy považován za to nejlepší, co jste si mohli obléci. Povídali jsme si o jejích unikátních vlastnostech a také jsme se naučili odlišit různé varianty a alternativy z řad moderních materiálů. Jelikož je kůže svou strukturou opravdu nádherný a unikátní materiál, je potřeba o něj také řádně pečovat. Stejně tak kůže umožňuje také tvorbu nejrůznějších outfitů. Jak těch luxusnějšího rázu, tak třeba i těch sportovněji laděných. Je třeba s ní však pracovat citlivě, ostatně jako s každým jiným materiálem při kombinování outfitů. Mám proto pro vás několik jednoduchých tipů na to, jak kůži (ne)kombinovat a jak o ni pečovat, aby vám mohla dlouho dělat radost.

S čím nekombinovat? U kůže platí pár jednoduchých pravidel a triků, se kterými vám to půjde samo. Pravidlo číslo jedna je rozhodně: méně je více. A u kůže to platí obzvlášť. Je-li jí v outfitu až příliš, snadno se může stát, že budete vypadat jako z klubu motorkářů. Nesnažte se tedy za každou cenu kombinovat s dalšími koženými kousky. Když už se pro to rozhodnete, zkuste volit alespoň v odlišné struktuře či lesku a tuhosti. Další kožené faux pas je kombinace pravé kůže a koženky nebo kůže s umělou kožešinou/beránkem. Na tento tenký stylingový led se proto raději nevydávejte.

S čím kombinovat? Skvělou volbou je naopak kombinace různých struktur materiálu. Tedy například kůže s jakýmkoliv jemným a splývavým materiálem. Může to být například satén či úplet. Stejně tak může skvěle fungovat kombinace kůže s jiným hrubším materiálem, jako je třeba pletenina, vlněná tkanina. Můj osobní typ je třeba i fleecová mikina – pokud dobře vyberete.

Péče o kožené oděvy a módní doplňky

  • O kožené produkty pečujte jako o svou pokožku. Kůži je třeba hydratovat, aby byla pružná a méně náchylná k poškození. Případné škrábance a drobné praskliny můžete napravit pomocí celé řady balzámů, vosků, impregnací či pečujících pěn.
  • Kožené oděvy ani doplňky do pračky nepatří!
  • Pokud vám navlhne nebo zmokne kožené oblečení, nechte jej uschnout při pokojové teplotě.
  • Kožené oděvy mají tendenci pohlcovat do pórů v materiálu prach, ten odstraňte jemně hadříkem namočeným ve vlažné vodě s neparfemovaným mýdlem.
  • Pro ochranu kůže používejte speciální čisticí přípravky. Po pečlivém vyčištění celé vnější plochy kůži vytřete čistým suchým hadrem a nechte pomalu vyschnout v teplé a suché místnosti (nikdy nesušte na topení). Kůži nestačí pouhé umytí, je potřeba do pórů dostat na místo špíny čistý tuk, aby se vrátila její přirozená pružnost. Pokud máte nějaký delikátnější kožený kousek, určitě si s ním poradí ve specializované čistírně. Takových čistíren ale moc není, proto pečlivě vybírejte a ptejte se na reálné reference.
  • Kožené oblečení skladujte při stálé teplotě, vyhněte se vlhku a přímému slunci. Bundě i kalhotám bude nejlépe na ramínku ve visacích stavu. Pokud chcete kalhoty skladovat složené, nedávejte na ně další oblečení z umělých materiálů, které způsobí jejich vysušování.

Doufám, že vám návod a tipy alespoň trochu pomohou v hledání toho pravého ve světě kůže a že se vám podaří nakombinovat outfit, ve kterém se budete cítit skvěle a svá!

S láskou a respektem k přírodě
Vaše Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.