Napříč historií byla kůže vždy považována za to nejlepší, co jste si mohli obléci, a to díky jejím vlastnostem platí i v dnešní době. Existuje mnoho moderních materiálů, které mohou být v jistém ohledu daleko praktičtější a levnější, ale přesto žádný z nich nedokáže plně napodobit vzhled a pocit, který kožený produkt přináší.
Pojďme se nejprve hlouběji seznámit s rozdílností kůže, umělé/syntetické kůže neboli koženky, ekokůže a jejími alternativami. Podíváme se na jejich přirozené vlastnosti a z nich vycházející výhody i nevýhody.
Přírodní kůže
Kůže je stylový a nadčasový materiál zvířecího původu, který se již po staletí využívá kvůli své praktičnosti a univerzálnosti. Kožené oděvy jsou prodyšné, poddajné a přesto odolné, mají dlouhou životnost, dobré izolační vlastnosti, i přes svou elasticitu jsou tvarově stálé a jak oděvy, tak doplňky z ní skvěle vypadají.
Největší výhodou přírodní kůže je, že umožňuje bezproblémový průchod vzduchu a dostatečnou cirkulaci vlhkosti (to je důležité zejména v případě obuvi, bund, kalhot či sukní). Stejně důležité je, že nezpůsobuje alergie, takže výrobky z nich jsou vhodné pro alergiky.
Při koupi kožených výrobků neuškodí být trochu obezřetní. Na štítku s materiálem se můžete setkat s pojmem useň, které se používá jako synonymum slova kůže. Často ale najdete v nabídce obchodů matoucí štítek genuine leather (pravá kůže). Jedná se o štípenku, tedy seříznutou kůži se semišovým povrchem, která je míchána s různými pojivy, lepidly či jinými umělými materiály. Proto často, když si k těmto produktům přivoníte, neucítíte charakteristickou vůni kůže, cena je nižší než byste i sami čekali a při nošení pak produkty (většinou pásky) často praskají, loupou se, a to již po pár použitích.
Co kůže, to kvalita
Je dobré si uvědomit, že jako u jiných materiálů se můžeme na trhu setkat se širokou škálou kvality nejen vstupní suroviny, z níž se materiál vyrábí, ale také celé zpracovatelské technologie, která ovlivní finální kvalitu celého produktu, stejně tak tomu je i u kůží.
Výrobky z kvalitní dobře opracované kůže mají opravdu dlouhou dobu životnosti. Uvědomíme–li si, že risk protržení nebo obnošení je téměř minimální, záleží na každém z nás, jak bude o kožené produkty pečovat a jak dlouho nám kožená bunda, sukně, kalhoty nebo i kabelka vydrží. Koneckonců je to kousek, který se dá nosit celoročně.
Umělá kůže
Výrobky z umělé kůže jsou z hlediska péče mnohem méně náročné než ty z přírodní kůže, navíc jsou odolnější vůči vodě a nevyžadují pravidelnou údržbu.
Z hlediska módy je výhodou umělé kůže to, že technologie výroby umožňuje dosahovat různých barev a textur, které na přírodní kůži často nelze získat.
Rozdíl mezi koženkou a ekokůží
V posledních letech se můžete v obchodech setkat s nabídkou produktů ze syntetické ekokůže, umělé kůže, ekokoženky či ekologické kůže. Čím se od sebe liší?
Zásadní rozdíl je ve složení, syntetická ekokůže má líc (horní vrstvu) ze 100 % polyuretanu a základová rubová podkladová strana je ze 100 % bavlněného úpletu. Pokud vrchní vrstvu tvoří drcené zbytky přírodních kůží, pak se nazývá materiál modifikovanou kůží či ekokůží. Občas se užívá také označení veganská kůže, což by mělo zákazníkům zaručit, že při výrobě této ekokůže nebyly použity žádné živočišné složky a byly zaručeny šetrné podmínky pro životní prostředí.
Krom vzhledu však nemá s přírodní kůží nic společného. Mezi její pozitivní vlastnosti oproti umělé kůži (kožence) je to, že je odolnější vůči oděru, pevnější a prodyšnější ze strany, kde je bavlněný úplet přímo na naší pokožce.
Přírodní a inovativní ekokůže
Za přírodnější variantu ekokůže lze označit alternativní materiály z nevšedních zdrojů. Patří mezi ně například piňatex, který využívá ananasová vlákna, nebo palmleather, jenž se vyrábí z listů indické palmy.
Přírodní kůže a umělá kůže: jak je od sebe jednoduše odlišit?
Výrobky z přírodní a umělé kůže mohou vypadat stejně dobře či velmi podobně. Na co se proto při nákupu zaměřit?
- Zkontrolujte strukturu materiálu – přírodní kůže ji má nejednotnou a někdy na ní můžete vidět četné drážky bez pravidelného uspořádání. Umělá kůže (koženka) se vyrábí hromadně a když se podíváte pozorně, všimnete si opakování vzorů na jejím povrchu.
- Přírodní kůže je silnější a tužší než její ekologický ekvivalent, především jedná-li se o nejčastější typ kůže, a to hověziny. Jehnětina je zase naopak jemná a ekokůži gramáží velmi podobná. Ekokůže je měkká a pružná, obvykle také kluzká.
- Vůně přírodní kůže je tak specifická, že je nemožné ji napodobit. Syntetický materiál je nejčastěji bez zápachu nebo voní jako guma.
- Věnujte pozornost ceně. Pokud máte před sebou dva podobné doplňky a nevíte, zda jsou vyrobeny z přírodní nebo ekologické kůže, porovnejte jejich ceny. Ty vyšší často budou patřit produktům z přírodní kůže, ale značky butikovějšího rázu mohou i koženkové produkty nabízet za částky blížící se těm z pravé kůže.
Stejně je ale první krok (výběr) i ten poslední (koupě) jen na nás
Finální rozhodnutí u kasy za vás stejně nikdo jiný než vy sami neudělá. Záleží jen na vašich osobních preferencích a hodnotách, které vyznáváte.
Pokud dáváte přednost trvanlivosti, vyberte přírodní materiály. Už z předešlých blogových informací o dalších materiálech víme, že s každým produktem, každým specifickým vláknem a naším požadavkem na dlouhotrvající životnost a hezký vzhled se váže nutnost péče. Také víme, že materiály kvalitní mohou, ne však nutně musí, pro naši peněženku znamenat vyšší výdaje. Stejně jako ostatní přírodní materiály, i pravá kůže je biologicky odbouratelná, a pro přírodní cirkularitu tedy udržitelným materiálem.
S láskou a respektem k přírodě
Vaše Kami