Kašmír patří mezi 10 nejdražších a mimořádně kvalitních textilií na světě, i proto se mu přezdívá „vlákno králů“. Jak poznat správnou kvalitu kašmíru, na co se výrobce či prodejce ptát a jak o něj pak pečovat, aby vám přinášel radost a hřál vás (nejen u srdce) dlouhé roky? Vydejte se se mnou na cestu po stopách kašmíru…
Začneme nejdříve v horách
Tato vzácná přírodní vlákna jsou získávána jednou ročně na jaře z podsady srsti kašmírských koz, které žijí ve vysokých nadmořských výškách Nepálu, Číny, Indie a Mongolska, kde teploty klesají až k -40°C. A bez nadsázky lze říci, že v čím drsnějších přírodních podmínkách kozy žijí, tím je jejich srst kvalitnější. Roční produkce kašmíru proudící na světový trh je kolem 5 000 tun.
Krom toho, že kvůli nám tahle kozí stvoření doslova tahají na bedrech kilogramy neskutečně jemné a lehké, hebké a hřejivé suroviny, která je zpracována na látku na náš kabát, svetr, šálu nebo třeba punčošky, tyhle kozy jsou roztomilé i na pohled.
Tradičně se kašmírová vlna sbírá v podobě chomáčů zachycených na keřích a kamenech, o které se kozy otírají, aby se zbavily staré srsti, která je jim již přítěží. Častěji se však reálně srst postupně po dobu 6-8 týdnů vyčesává.
Z jedné kozy se vyčeše 150-250 g surového kašmíru k dalšímu zpracování. Na jeden náš kašmírový svetr je potřeba vyčesat 4 až 5 kašmírových koz. Snad jen v Iránu se srst koz stříhá.
Bohužel ale rozhodující část produkce kašmíru je získávána z velkochovů. A zde je počátek problematiky levného, nekvalitního vlákna a tím i produktů, které sice označení 100 % kašmíru mohou mít, ale nenesou jeho hlavní pozitivní vlastnosti. Fenomén cenově dostupného kašmíru vznikl po roce 1990 velkochovem koz v Mongolsku a Číně, kde žijí kašmírské kozy nejen ve stresu, jednotné teplotě, ale ani strava nepřidává nikterak na kvalitě jejich života. Na své srsti pak nemají správně několik délek, ale jen jednu jedinou.
Na co se ptát, co zjišťovat, po čem pátrat na cedulce i mimo ni?
Problém začíná už v samotné definici. Označení „Pure Cashmere“ = 100% kašmír může totiž nést jakýkoli výrobek vyrobený z podsady kozy kašmírové, kde je středový průměr vlákna nižší než 19 micronů a neobsahuje více jak 3 % vláken s průměrem vyšším než 30 micronů. Není uvedeno ale zhola nic o délce a morfologii vláken, způsobu spřádání nebo barvě vláken. Což jsou právě ty technologicko-výrobní procesy, které svým ošizením mají největší dopady na kvalitu či nekvalitu vlákna, a tedy i finálního produktu.
Přestože se označení Pure Cashmere vyvíjí v čase, stále může být i kašmír z nekvalitních velkochovů zařazen do stejné kategorie. Nespokojte se tedy pouze s cedulkou nesoucí toto označení, protože je zavádějící. Zapojme smysly – zrak, hmat.
Parametry, které převážně rozhodují o kvalitě kašmírových produktů jsou:
- kvalita vlny (průměr vláken a délka vláken)
- vrstvy příze
- hustota úpletu
- vzor pletení
- ruční nebo strojní výroba
- barvení (jiná, než je přirozená původní barva srsti-vlákna)
- váha oblečení
Ráda bych vám řekla, že všechny tyto informace najdete uvedené na cedulce, že vám s nadšením odpoví prodejní personál nebo že vše najdete na e-shopu, ale neumím lhát a to ani v tomto případě. Spočítala bych na prstech, u kolika společností jsem se dozvěděla alespoň některé z výše zmíněných informací, díky nimž bychom mohli nakupovat s klidem i dražší kašmírové kousky zaručené vysoké kvality.
- Průměr vláken = díky malému průměru vlákna je kašmír tak jemný a hřejivý materiál se skvělými izolačními schopnostmi. Čím menší průměr vláken, tím je kašmír lepší a dražší. Pohybuje se mezi 12 a 30 mikrony (20 a výše – nejlevnější kolem 1 500,-; pod 15 – nejlepší kvalita, kde se svetr pohybuje okolo 10 000,- i výše; 15-19 – střední kvalita)
- Hustota úpletu = počet stehů na palec. U kašmírových svetrů se hodnoty pohybují 3, 5, 7, 12, 14, 16 a značí se jako gg. Čím nižší hodnota, tím tlustější, teplejší a těžší (nejtlustější svetry mají hustotu 3gg). Čím vyšší bude hustota úpletu, tím tenčí bude svetr nebo tričko (např. spodní prádlo nebo trička hustota 16gg). Univerzální svetry mají nejčastěji hustotu úpletu 12gg.
- Počet vrstev kašmírové příze (zkratka ply) = představuje množství nití, které se zakroutí do sebe. U kašmírových produktů se pohybuje mezi 2 a 12, ale může se vyšplhat až na 24 nm. Značí počet nití/nm, počet metrů, kterých je potřeba k dosažení váhy 1 g. Vychází z angl. plying neboli skaní. Nejčastěji se setkáte s produkty vyrobenými ze dvou přízí, a to i proto, že tyto produkty jsou nejuniverzálnější. Zvyšuje-li se počet přízí, výrobek bude tlustší, těžší, teplejší, odolnější, a tedy na spotřebu i dražší. Více jak 12vrstevné příze jsou již výjimečné.
Kašmír od jara do zimy
Svetry pro celoroční nošení – dvě vrstvy kašmíru
Svetry ze dvou vrstev kašmírové příze můžete nosit po celý rok. Nabídka zboží v této podobě je v Evropě nejrozšířenější. V chladnějších letních dnech vás příjemně zahřeje, a přitom vám nebude zbytečné horko.
Jaro/podzim – čtyři vrstvy kašmíru
Pro chladnější dny předjara a podzimu se hodí svetry ze 4 a více vrstev kašmírové příze. Když nefouká, můžete je nosit i bez kabátu a bundy.
Svetry na zimu – šest vrstev a více
Pro zimu v našich českých podmínkách jsou ideální kašmírové svetry ze šesti, deseti, případně dvanácti vrstev. Kašmírový svetr z 12 vrstev příze zahřeje minimálně dvakrát tolik jako stejně silný svetr z vlny ovčí.
Většina kašmírových svetrů se vyrábí z jedné vrstvy, ale jestliže chcete za své vynaložené finance dostat odpovídající produkt, pořizujte alespoň ty ve 2 vrstvách. Značně se tím prodlouží životnost svetru a sníží se opotřebení.
Podle počtu vrstev se ale také odvíjí konečná cena kašmírových svetrů, zároveň jejich míra trvanlivosti, funkčnost, vzhled a dle výrobce pak celková úroveň zpracování produktu. Chcete-li kašmírové oblečení, které si uchová výtečné vlastnosti po celé roky, dejte přednost ručně zpracovávanému před tím, kde byla výroba zautomatizována.
Péče o milovaný kašmír
Kašmír je jemný a luxusní materiál, a i proto si zaslouží zvláštní péči. Koneckonců, trvalo to čtyři roky, než pro jeden svetr koze vyrostl dostatek vlny (smích). A pokud o něj bude dobře postaráno, může vám dělat radost celý život.
1) PRANÍ
Já osobně si praní kašmírových produktů užívám. Stejně jako při pravidelné starostlivosti o domácí květiny jsem si z praní udělala takový malý voňavý rituál. Zkuste to i vy. Péče o kašmír není nijak složitá.
Nejlepší péči zajistíte pomocí ručního praní ve studené nebo vlažné vodě (do 30 °C). Pro praní použijte jemný šampon na vlasy (např. dětský) nebo speciální prací prostředek na vlnu. Tyto prací prostředky mají neutrální až mírně kyselé pH, které brání bobtnání a zplstnatění vláken. Produkty z kašmíru nemáčejte dlouze, ale raději rychle přeperte bez drhnutí a ždímání. Zbytek pracího prostředku ničí citlivá kašmírová vlákna a je proto opravdu veledůležité oblečení několikrát vymáchat ve studené vodě. Poté produkt položte na plocho na ručník a zarolujte jako sushi, přebytečná voda se vsákne. Dosušte na plocho při pokojové teplotě. Nedávejte sušit na topení, zavěšené na ramínku, do sušičky nebo na přímé slunce. Výrobky z tkaného kašmíru (např. některé druhy tkaných šál) je nejlepší čistit chemicky v čistírně. Kašmír pro jeho organické vlastnosti není nutné prát příliš často. Nenechávejte ho však dlouho ležet, špinavá vlna přitahuje moly.
2) SKLADOVÁNÍ
Kašmír doporučuji skladovat složený na polici. Zavěsit pletený kašmír dlouhodobě na ramínko je nevhodné, mohl by se vytahat. Nejlepší je skladovat výrobky v uzavíratelných sáčcích a na čisté polici. Kašmírový výrobek je vhodné čas od času provětrat pověšením na čerstvém vzduchu. I mezi nošením mu udělá dobře, pokud ho necháte provětráním odpočinout – vlákna se tak mohou provzdušnit a napřímit.
3) ŽEHLENÍ
Pokud je výrobek ze skříně pomačkaný nebo jsou na něm vidět záhyby, povětšinou ho stačí přes noc pověsit na ramínko nebo přes židli, nechat provětrat a do rána se krásně vyhladí. Kašmír je možné i lehce napařit párou z napařovací žehličky a vyhladit.
Žmolků se nezalekněte
Ráda bych krom mýtu, že kašmírové produkty se hodí jen na zimu, vyvrátila rovnou ještě jeden. A to tento: všechny kašmírové výrobky žmolkují. Je to opravdu tak, i ty sebedražší. V některých případech to samozřejmě může být ukázka použití nekvalitní vlny nebo třeba důsledek intenzivního barvení. To zásadní je ale vzhled žmolku a vzhled produktu po jeho odstranění.
Levnější a méně kvalitní kašmíry cuckovatí v ploše a žmolky se ‚táhnou‘, kdežto u kvalitního kašmíru se žmolek zakroutí a vy jej můžete snadno odstranit ručně či nejlépe klasickým strhávačem žmolků.
Na co si dávejte při výběru bacha!
Protože zákazníci kupují kašmír právě kvůli hebkosti, tak někteří výrobci postříkají hrubší kašmír jemným voskovým postřikem, aby navodili tento pocit. Bohužel po vyprání se svetr stane opět hrubým a často se zákazníci domnívají, že chyba je na jejich straně, a že špatně svetr vyprali. Kvalitní kašmírový svetr by měl být jemný a příjemný na omak, a ne hrubý nebo naopak až neuvěřitelně jemný a měkký, což je známka voskového postřiku.
Věřím, že vám průvodce světem kašmíru pomůže při hledání vašeho nového stylového kašmírového kousku. Přeji vám, ať ulovíte zlatou rybku!
S láskou
Kami