Péřové bundy ve světě módy: Jak rozpoznat kvalitu na první pohled a najít tu správnou pro vás

Pro začátek nového roku jsem vybrala jako jednu z blokových kapitol téma peří. V módním světě nejčastěji narážíme na otázku pravé peří nebo syntetická výplň bundy, kabátu, vesty? Od jaké značky, jaký by měl vnější materiál splňovat parametry, jaká cena je optimální pro poměr cena x výkon, na co mám dávat pozor? A proč vlastně preferovat peří?

Peří je tím doposud nejlepším izolačním materiálem a žádný jiný ať přírodní či syntetický materiál v tomto ohledu zatím peří nedokázal překonat.

Péřové produkty dokáží vzduch zahřátý teplem vlastního těla udržet co nejlépe izolovaný od okolního prostředí, udržují námi ohřátou vrstvu vzduchu u našeho těla a snaží se zabránit jejímu ochlazení zvenčí. Proto i při výběru velikosti produktu myslete na to, že nesmí být příliš oversized, volný a velikostně předimenzovaný, ani příliš obepínající, aby mohl volně proudit teplý vzduch ohřátý vaším tělesným teplem a vnitřní vrstvou péřové bundy.  

Soupeř peří vs. syntetické duté vlákno

Veledůležitým parametrem při výběru bundy je hmotnost, výhřevnost a stlačitelnost. 

Vždy bude peří v tomto ohledu vítězit. Duté vlákno ze syntetického polymeru na ropném základě, které bylo vyvinuto i pro účely alternativy k peří, má opravdu při průřezu vláknem profil duté kulatiny s jednou, dvěma, čtyřmi či více komorami, z vnější strany je pak zcela hladké. Hřejivost je tedy díky komorovému způsobu srovnatelná s přírodními izolanty, kterými je třeba ovčí rouno.

Důležitou otázkou je také životnost. V případě ne zcela levných péřových produktů je dobré si položit i tuto palčivou otázku a k ní hledat odpověď. Syntetické materiály v rozmezí do pěti let většinou sléhávají, vadnou, protože se vlákna lámou. U péřových produktů může být tato doba minimálně jednonásobná.

Obstojí peří proti vlhkosti?

Důležitou složkou číslo jedna je samozřejmě hřejivá výplň, neméně zásadní roli hraje vrstva vnější, a to nejenom kvůli trvanlivosti, ale především z důvodu vlhkosti. Proto pátrejte potom, zda je povrch materiálu upraven DWR (dureable water repelency), což přinese vodoodpustivost, kdy se kapky vody odperlí, ale při větším množství, než je stanovený vodní sloupec, vodu nasákne. Zvýší tak váš komfort při nošení. Tento fakt je důležité zmínit, protože pokud vnější vrstva navlhne a nasákne vodou, tak bunda dlouho schne a její funkce rapidně klesají.

Mikroklima (vzduchová bublina) okolo našeho těla pod bundou, vestou či kabátem z peří jsou miliony vzduchových kapsiček a záhybů ve struktuře péřové směsi. Péřová náplň tak dokáže udržet ohřátý vzduch nehybný, a tím efektivně snižuje míru jeho ochlazování. Pokud vlastníte či se rozhodnete pro koupi peřového produktu, který membránovou technologií ještě neoplývá, nebo po čase již nejsou její vlastnosti, co bývaly, můžete vodoodpudivosti docílit s pomocí impregnace. 

Péče není jen tak

Vyšší cena, více péče, kterou obnáší starostlivost o péřové produkty mohou být reálné odrazovače pro někoho, kdo ještě nezažil pozitiva, která péřové produkty přináší. 

Péřové módní kousky můžete bez obav prát i doma v pračce, bez speciálního pracího prostředku na peří se do toho však nepouštějte. Bundu/kabát vždy perte samostatně a pouze na nízkou teplotu (30 °C). Využijte na pračce také šetrný režim, ideálně bez ždímání.

V sušičce ji pak sušte s míčky na sušení (nejlépe vlněnými), na nízkou teplotu a s nastaveným režimem na peří, či jiným dle možností sušičky. Bundu lze sušit i na sušáku, před sušením však pořádně zbavte bundu přebytečné vody a v průběhu sušení měňte polohu, aby se gravitací nehromadilo peří pouze na jedné straně a průběžně protřepejte.

Skladování ve volném zavěšeném stavu nebo obalu s dostatkem prostoru, na suchém a dobře větraném místě. V opačném případě bude výplň polámaná, méně načechraná, a i hřejivost se sníží. Pokud tohle zvládnete, zaručuji vám, že investice do peří se v dlouhodobém horizontu budování udržitelnějšího a kvalitního šatníku, rozhodně vyplatí. 

Co je uvnitř. Jen na tom záleží.

Hřejivost, ale také trvanlivost celého péřového produktu, ovlivňuje do velké míry právě náplň a to, v jakém poměru je namíchána směs prachového peří k větším pírkům. Čím větší poměr prachového peří vs. peří, tím se snižuje životnost. 

Získat čisté, 100 % přírodní prachové peří, je nemožné. Vyčištění na úroveň 90/10 je proces, který ale také výrazně ovlivňuje cenu. Pokud je na všité cedulce uveden termín DOWN jedná o prachové peří. Nejvyužívanějším poměrem je 90:10, ale setkat se můžeme i s 80:20 či 100:0.

Výrobek s více pírky než prachovým peřím, nelze považovat za výrobek z prachového peří. Poměr 50/50 (který se někdy vyskytuje) bude indikovat špatnou kvalitu výplně.

Nejčastější druh peří, s nímž se můžeme setkat, je husí a kachní peří. Hřejivost zajistí oba typy skvělou, ale přesto se lehce liší.  Husí pírka s delší strukturou praporů dosahují větších hodnot plnivosti. Vysoká kvalita zpracování je dnes však již tak dobrá, že kachní peří může dosahovat skoro stejné plnivosti jako husí.

Liší se především barevně. Husí peří je čistší jak barvou, tak případnou vůni při navlhnutí. Je-li však peří zpracováno profesionálními postupy, rozdíly jsou dnes opravdu minimální. Rovněž cenově je husí peří až o 30 % dražší než kachní.

Původ vždy hraje roli

I přestože se nám může zdát, že původ materiálového složení vnějšího, vnitřního či výplňového materiálu nehraje roli, právě tento neviditelný fakt, je často rozhodující. Důvodem jsou pro specifické země rozvinutější či historicky svázaná propracovaná technologie, inovace ve zpracovatelském procesu od zdroje až po finální produkt. Za ty nejkvalitnější, co se producentů peří týká, jsou považovány země jako Polsko, Maďarsko, Rusko a Ukrajina. 

Důležitým parametrem při rozhodování při výběru produktu mohou také být získané certifikace. Mezi ty nejčastější aktuálně patří:

RDS (Responsible Down Standard) garantující, že peří pochází z trvale udržitelných a etických chovů.

Tento certifikát je nezávislý, globální a dobrovolně používaný standard týkající se prachového peří, který klade velký důraz na šetrné zacházení se zvířaty.

IDLF certifikát garantuje konzistentní kvalitu péřových produktů bez jakýchkoliv výkyvů. 

Certifikát Traceable Down Standard je například tím, který si stanovili jako nejvyšší možnou metu výrobci značky Patagonia. 


My jsme pro náš fotoreport vybrali několik aktuálně sehnatelných bund s péřovou výplní. 

Peak Performance 
Ralph Lauren - 60 kachní prachové peří / 40 kachní peří 

Peak Performance

Ralph Lauren – 60 kachní prachové peří / 40 kachní peří

Tatuum – 80 / 20

CA – 80 / 20, certifikace RDS, fluorine free water repellency (Bionic Finish Eco)

Marco Polo – 80 / 20, certifikace RDS

Esprit – 80 šedé kachní prachové peří recyklované / 20 kachní peří recyklované (made from 100% post consumer good by using environemental friendly methods to regenerate the down and feathers), eco water repellent PFC free

Max Mara – speciální odperlivá povrchová úprava, 80 /20

Péřové souměrně naducané bochánky na bundách a kabátech jsou již dlouho pravidelnými módními, ale i praktickými kousky v kolekcích téměř většiny větších značek. Hodí se totiž díky funkčním vlastnostem jak do hor, tak i do městské džungle. 

Vyberte si takovou, u které si budete jisti svými požadavky. Přemýšlejte nad střihem – barvou – leskem či matem – tvarem a směrem prošívání, s kapucí či bez, s kapsami a jakými. Jakmile si sami sobě položíte otázky a dokážete si na ně před nákupem odpovědět, zjednoduší se vám cesta k sebejistotě nejen při výběru, ale i zhodnocení, zda kvalita a vaše osobní parametry odpovídají ceně, která je na cedulce u produktu. 

Hřejivý pocit při výběru a pak pokaždé, když ve svém péřovém módním kousku vám přeje, 

Kami 

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.