Teple a stylově: Jak vybrat ty nejlepší zimní doplňky

Zima je ve své plné síle a kráse, a ještě chvíli s námi pobude, než se o slovo přihlásí jaro. Proto jsem zvolila jako jedno z témat výběr vhodné čepice, šály či pletených rukavic. 

Mnozí z nás si před nákupem často pokládají spoustu otázek. Jaký je vhodný střih a materiál? Jaká cena odpovídá kvalitě? Jak správně pečovat o zakoupený produkt? V následujících řádcích vám pomohu se v zimních doplňcích zorientovat, abyste si byli jistí, že peníze investujete do sebe a správně vybraného kousku.

Ochrana před chladem, a tedy váš komfort při proměnlivých teplotních i povětrnostních podmínkách jsou samozřejmě prioritou. Pokud ale nebude produkt také estetický, nedoplní zbytek vašeho šatníku a nepůjde ruku v ruce s vaším stylem, tak jej neunosíte. Tím vědomě porušujeme základní ingredienci udržitelnějších nákupů. Produkt se nám musí líbit, slušet i ladit ke zbytku obsahu našeho zimního šatníku. 

Jak vybrat správný střih pokrývky hlavy

Mohlo by se zdát, že při výběru designu = střihu čepice, šály či rukavic nebude hrát vaše postava a proporce těla roli, ale opak je pravdou. Výběr střihu čepice by měl do značné míry záviset na tvaru obličeje. Klobouky totiž třeba sluší všem typům oválného obličeje. Kulatějším obličejům padnou všechny asymetrické modely a barety. Hranatý obličej je jak ulitý pro kloboukové hrátky a vysoké čepice klidně s bambulí. Trojúhelníkový obličej zase vynese přímo přehlídkově ušanky a přiléhavější typy čepic. 

Jak sladit zimní doplňky k vašemu šatníku?

Zimní doplňky vždy vybírejte s ohledem na svůj vlastní šatník, na barvy, struktury, a především svrchní vrstvy, které již máte, jako jsou kabát či bunda, dále boty a kabelka či batoh. Měly by k nim ladit, ne nutně barvou, protože i výrazný kontrast může skvěle fungovat, ale outfit jako celek by měl být pohledově i pocitově příjemný. 

Pokud nosíte sportovní bundu, je klasická, jednoduchá, přiléhavá čepice ideálním módním doplňkem. Skvělou volbou jsou ohrnovací čepice klidně lehce zvýšeného střihu s výraznějším žebrováním. Pokud chcete doplnit vzhled elegantního kabátu, zvolte o něco silnější pletený model z kvalitních vlněných vláken či moderní vlněnou kšiltovku. Pokud rádi přitahujete pozornost, zvolte takovou, která bude osvěžena stylově lákavým detailem – aplikace v podobě bambule, nášivky, výšivky, kamínků.

Jak uvažovat nad barevným výběrem produktů?

Barvu čepice, stejně jako strukturu byste měli volit podle barvy vaší pleti. Světlé chladné pleti sluší barva pudrová, růžová, modrá, šedá nebo čokoládová. Odstínově teplé pleti pak jasná červeň, oranž nebo lahvová zeleň.

Řídit se výběru barvy můžete jedním z těchto principů:

Princip 1 – snažte se o barevnou shodu v podobném odstínu či tónu jako je svrchní oděv

Princip 2 – zvolte kontrastní, abyste dodali celkovému vzhledu originální nádech 

Princip 3 – neutrální odstín hodící se téměř ke každému svrchnímu oděvu je např. šedá 

Další doporučení a tipy:

 • šála a rukavice stejný odstín (pletené), čepice kontrastní
 • čepice a šála stejný odstín, rukavice kontrastní (ideálně kožené)
 • rukavice a čepice v barvě kabátu/bundy a čepice kontrastní 
 • rukavice a kabelka/batoh v podobném odstínu a čepice kontrastní 
 • čepice a šála v odstínu kabátu/bundy a rukavice kontrastní 

Jak na orientaci materiálového složení? 

Zimní produkty ze syntetických vláken (akryl, nylon, polyester, polyamid) vás nezahřejí. Ty z přírodních, jako je viskóza nebo bavlna, budou sice o mnoho příjemnější, ale hodí se spíše na jarní či teplejší podzimní dny. V jejich podstatě totiž není dostatečná hřejivost. 

Proto je ideálním vláknem to vlněné, v mnohačetných druzích ze srsti ovcí, koz, lam či králíků

Vlněné vlákno je malým zázrakem přírody, který lidé nejsou schopni moderní technologií napodobit. Živočišný původ vlněného vlákna má předpoklad k vysokým termoregulačním schopnostem, vysoké hřejivosti v zimě i za vlhka, mokra i při zpocení, protože odvádí přebytečnou vlhkost od těla.

Každé z vláken dle původu má jinou strukturu a naše pokožka je jinak citlivá, proto doporučuji se před samotnou koupí s materiálem hmatově seznámit a eliminovat tak případný pocit kousavosti, štípání a hryzání.

S jakým materiálovým složením se můžete potkat a bude vám v něm příjemně teploučko?

 • vlna (bez určení typologie)
 • merino vlna
 • alpaca
 • mohér 
 • kašmír
 • baby lamb wool 
 • the kids mohair

Každé z těchto vláken může být ve 100% čistém zastoupení anebo ve směsi. Pozitivní vlastnosti vláken pocítíme na svém těle, bude-li minimální množství 30 %.

Čepice s např. 5 % vlny v kombinaci s polyesterem vůbec nebude hřejivá. Naopak bude-li v ní vícedruhové složení vln, a součet bude min. 30 %, pak již hřejivost a další vlastnosti vlny budou citelné. 

Jak se o vlněné zimní doplňky starat? 

Údržba vlny je specifická, ale při zavedení pár návyků také velmi snadná. Díky struktuře vlněných vláken, která jsou ochráněna přírodním lanolinem, se ve vlně nemnoží bakterie ani roztoči. Je tedy vhodná jak pro děti, tak alergiky a usnadňuje celkově údržbu. Obvykle stačí produkty vyvětrat a protřepat. A jen při výrazném zpocení či zašpinění ručně ve speciálním pracím prostředku se studenou vodou vyprat. Neždímat, ale vodu jen vymačkat. Opláchnout v lázni s čistou vodou a opět neždímat. Nesušte na horkém topení a ani nevěste do visací polohy, produkty musí ležet naplocho. 

Těším se na vaše zprávy, že vám letos zima vůbec nevadila, protože vás hřála vaše čepice a zároveň dělala parádu.

Vaše vlněná Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.