Tipy na udržitelné vánoční dárky

I v podzimně-zimních kolekcích se urodilo několik zajímavých novinek. Nejen těch, které jsou inovativní textilním materiálem, technologickým procesem snižujícím či zcela eliminujícím negativní dopady na naši planetu, ale i takových, které vynikají svou kvalitou a řemeslným zpracováním nad ostatní svého druhu.

Pojďme nahlédnout pod pokličku vánočního hrnce s tipy na vánoční dárky:

Přírodní, lokální, voňavé, plné lásky a péče. Poslední novinkou u české značky Manufaktura je sedmikráskový denní a noční krém s úžasnou inovací, díky které si po vypotřebování můžete dokoupit už jen náhradní náplň. Věřím, že toto bude brzy standardní v celém kosmetickém segmentu. A mé osobní doporučení pak patří sortimentu, který Manufaktura tvoří spolu s hvězdami svých řemeslných oborů: ať je to dřevěný masážní váleček nebo porcelánový keep cup s víčkem v pruhovaném desenu od Petra Lady, významné osobnosti české sochařské a keramické scény.


Radost sobě, mamince, manželce nebo třeba sestře, můžete udělat snad každým kouskem z aktuální kolekce kožených produktů značky Ecco. Basic sportovně-elegantní batohy či drobnější cross bagy v neotřelém designu jsou kvalitou kůže, jejím zpracováním, detaily i krásnými odstíny, stylově vhodné téměř do jakéhokoliv dámského šatníku.


Spodní prádlo je nedílnou součástí stylu každé ženy. Ať tedy letos budete dělat Ježíška sama sobě, nebo budete někomu Ježíškem, Tezenis si pro nás v aktuální nabídce připravil za mě osobně 4 vynikající, udržitelnější, a přitom nádherné varianty krásy sbalené v setu podprsenky a kalhotek. Dva komplety z recyklované krajky (resp. vlákna, z nichž krajkovina vzniká), jeden z organické bavlny a jeden z modalu – přírodní celulózy. Všechny v několika barevných odstínech. Mým osobním favoritem je pak právě poslední zmíněný modal. Materiál je pohledově krásně lesklý a působí luxusně. A to i přesto, že je vyroben z ryze přírodního materiálu. Modal je navíc pružný, hebký a jemný. Můžete si vybrat z několika střihů vrchního dílu a typově i zvolit správné kalhotky.


Čeká někdo z vašich blízkých nebo vy sami ten nejvzácnější přírůstek? Pak zajděte do Kitikate. Jsem přesvědčena, že téměř každý si kvalitu a stylovost této značky zamiluje. Funkční a opravdu promyšlené kousky ocení především ti, kteří už děti mají a přesně tak vědí, co jim u jiných značek chybělo či nevyhovovalo. Z aktuálních novinek bych vyzdvihla župánky – na doma, na plavání se školkou či školou nebo v létě k bazénu. Bio-bavlněné froté podšité na vnitřní straně dvojitým mušelínem a minimalistický, a přitom roztomilý dětský design dělá tyto produkty výjimečnými. Biobavlněná mušelínová ponča s kapucí s oku lahodícími potisky jsou pak něčím, co budete rádi darovat. Až mě samotnou mrzí, že podobně příjemné kousky nejsou k dostání v dospělé verzi.


Kdo v zimním období nehledal pro sebe, někoho z rodiny nebo jako kvalitní dárek někdy čepici, šálu, rukavice, svetr nebo pyžamo, jako by nebyl :)). Nechceme-li sahat po nefunkčním akrylu, nylonu, polyesteru či viskóze, o kterých tušíme či možná víme, že nezahřejí, mám pro vás tip. Certifikovaný kašmír, vlněné vlákno z kozy kašmírské, u kterého si můžeme být jisti, že vzniklo v etických přírodních a chovných podmínkách a při transparentních technologicko-výrobních procesech a dodavatelském řetězci. Kvalita kozího vlákna prodávaného v C&A na svetru či čepici je totiž jen taková, jaká péče, láska a odbornost mu je dána počínaje výběrem krmiva a výběhu zvířat až po jeho zpracování a barvení. V kašmíru je tak příjemně a teplo, působí luxusně, ale je také eticky čistý.


Každý dlouhodobý nadšenec udržitelného cestování, užívání času v přírodě a jinak aktivně, zná sortiment a věřím, že i hodnoty značky Fjällräven. Z mé zkušenosti je personál na pobočkách vždy příjemný a uvolněný, a s radostí vás zasvětí a vše vysvětlí – ať už budete vybírat zimní bundu s vlněnou vložkou pro sebe, svetr nebo něco menšího jako dárek. Nebojte se sáhnout po novince, kterou značka nedávno po dvou letech vývoje představila: tradiční batoh Tree Kånken z inovativního materiálu z dřevěných štěpků najdete pod podnázvem Pine Weave. V klasickém, a přitom moderním střihu, nový Kånken Pine Weave je jednoduchý, plně funkční a odolný.


Esprit, značka, jejíž sortiment obsahuje širokospektrální zásah stylu i využití. Město, kancelář, příroda. Většina materiálů, které v kolekcích najdete, jdou dlouhodobě udržitelnému přístupu naproti. Recyklované nitě i knoflíky jsou standardem už více jak dekádu. Moje doporučení z aktuální kolekce padne na mikiny basic střihu z organické bavlny barvené palmovými listy, řepou a ořechy. Novinkou, se kterou se naživo setkávám poprvé i já sama, je pak péřová dlouhá bunda s kapucí, jejíž výplň využívá peří recyklované. Takové, které by jinak skončilo na skládce či ve spalovně bez sebemenšího důvodu. Značka se spojila se sběrnou péřových polštářů a peřin a vyčištěné peří využívá znovu na plnění kabátů, které vznikají pod Esprit designem.


I česká značka Bushman je dlouhodobě věrna své filozofii, hodnotám a vysoké kvalitě produktů především v bavlnářském segmentu zboží. Svou produkci v létě oživuje o další přírodní materiály, v zimě pak třeba o merino vlnu. Skvělým tipem jsou právě merino čepice, svou barevností a stylem vhodné pro muže i ženy. Hledáte-li bundu pro pořádného chlapa (a nemyslím nutně vyšší size ID), pak je jasnou volbou legendární bunda Wolf Pro. Ověřená je zákazníky v nejrůznějších terénech, prostředích a při mnoha aktivitách i tím, že za ona léta, kdy je součástí kolekcí značky Bushman, ji žádné trendy nikdy nevytlačily. Princip 3 v 1 a inovativní materiál, kterým je odlehčená bavlna s nylonem proti prosáknutí vody i vlhkosti, je krom skvělého střihu tím, co přesvědčí každou ženu při nákupu tohoto kousku pro svého muže a muže hned, jak bundu oblékne a silueta těla dostane ten správný chlapský postoj.


Nejenom elegantní a žensky svůdné prádlo, pyžamka nebo noční košile najdete u Oxalis Dessous. Jste-li vy sama, vaše kamarádka, kolegyně nebo někdo z blízké rodiny na cestě vědomější péče o zdraví své i naší planety, pak mám pro vás tip. Nejen krásný, ale i funkční. Menstruační kalhotky značky Chantelle Paris se pohybují na pomezí jednoduchého sporty stylu díky svému střihu a bezešvému zakončení, eleganci jim zase dodává krásná krajka. Radost vám udělají radost pokaždé, když si je budete brát na sebe. Je to pro vás něco nového? Vše nové, nepoznaným zůstane, nedáte-li sami sobě šanci to zkusit a změnit. Jestliže je pro vás šetření odpadu hygienickými ženskými potřebami a vaše vlastní zdraví a pohodlí prioritou, zkuste nepoznané. S láskou k vám i vašemu vlastnímu tělu.


PÁR SLOV OD KAMI…

Moji milí přátelé,

sama ani nevím, jak se to stalo a rok se s rokem opět sešel. Já jsem letos stihla přivést na tento krásný i smutný, nespravedlivý i laskavý svět, jeden nový život a zároveň mi čas uběhl tak rychle, že jsem v rozečtené knize nedošla až na konec.

Stalo se a pořád se toho v naší společnosti děje mnoho. A jestli jsem o minulém roce přesně v tento čas psala jako o turbulentním, ten letošní nás unáší ve víru oněch turbulencí.

Přemýšlela jsem nad hodnotami charakterizujícími trvale udržitelný život. Jaké by to byly? Na jakých by mohly naše životy stát, aby nejrůznější okolnosti nezahýbaly s našimi životy kompletně od podlahy, aby nezničily a nepošlapaly vše, v co jsme věřili, na čem jsme pracovali a co jsme budovali?

Při hledání takových hodnot bychom se měli zaměřit především sami na sebe. Věřím, že jedině tak můžeme změnit svoje vlastní chování a návyky – a tím také řešit problémy našeho regionu, kraje, země. Začneme-li u sebe, můžeme pomoci celému lidstvu. Zní to megalomansky a nemožně? Ba ne.

To, co se může mnohdy zdát jako běžnému člověku nedosažitelné, je ve svém základu jednoduché a logické. Třeba myšlenky udržitelného růstu v postmoderní době. Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří snaha o zachování životního prostředí budoucím generacím v co nejméně pozměněné podobě a tvorba světa bez zbytečného konzumu tím, že se budou vyrábět čím dál kvalitnější produkty, které umožní trvalý blahobyt. Životní prostředí, hospodářství a sociální oblast podporující komunitní život a lokální jedinečnosti. Tři pilíře cesty kupředu.

Jdete po ní, i když občas zakopnete či z ní občas sejdete? I to je zcela v pořádku. Nemusíte sami sebe trápit za občasné zmatení, únavu nebo chybu.

Výše jsem pro Vás vybrala několik tipů na produkty z široké škály nabídky lokálních i nadnárodních společností, pár zajímavých technologických inovací, které významně snižují či nahrazují negativní dopady na životní prostředí a lidské životy. Vybírám pro vás z variant „měkoňů“ i „tvrdochů“, abyste mohli vybrat ten nejvhodnější dárek pro Vás samotné či Vaše nejbližší.

Protože udržitelnější nákupy jsou jen o nás samotných. Vědomých, sebevědomějších a s každým rozhodnutím aspoň o trochu šťastnějších osob.

Ne nadarmo je udržitelnému rozvoji a ohleduplnému žití přirovnáván citát Antoina de Saint-Exupéry: „Nedědíme Zemi po našich předcích, nýbrž si ji vypůjčujeme od našich dětí.“ Smysl citátu osobně nevztahuji pouze k úctě a péči o planetu a vše živé kolem nás, ale také k předávání hodnot – vyprávění příběhů z dob minulých i aktuálních. V mém případě se je snažím předávat oběma mým malým skřítkům, Mie a Teovi. To oni převezmou pomyslné žezlo po naší generaci.

Smysluplné, laskavé svátky ve vlastím rytmu moji přátelé. Budu se na Vás znovu těšit v roce plném dvojek. V roce, který ponese význam tohoto čísla ve formě duality, stejně jako sjednocování a vlídnosti.

S láskou

Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.