Milí přátelé udržitelnějších návyků, dnes bych se ráda věnovala tématu, které je stěžejní, ještě před samotným výběrem produktů a jejich pořízením. Ať už jde o nákup, výrobu u lokální značky nebo úlovek z druhé ruky. V následujících odstavcích se podíváme na krok – který občas bolí, ne vždy je zábavný a energií u něj sršet nebudete (spíše naopak). Posune vás ale o mílový krok kupředu v práci na vašem efektivním a vysněném šatníku.
Mluvím o třídění, vymetení skříně, vytažení oděvních kostlivců a solitérů, na které již sedla notná vrstva prachu. A ač o nich víme, často před nimi tak trochu zavíráme oči. Jestliže si ale chceme udělat jasno v našem aktuálním nastavení stylu, popsání specifik a jedinečností naší oděvní osobnosti, je třeba se podívat realitě přímo do očí a ne dělat, že ta plná ramínka, kupičky a krabice neexistují.
Návodů na třídění, takových těch klasických, najdete v online světě velké množství. Ne že by jednotlivé části nefungovaly, je ale třeba počítat s tím, že se nedá šatník vytřídit dokonale za pár hodin, půl den či snad víkend. Je totiž zcela přirozené (a zároveň je to jeden z našich největších problémů, proč vlastně i onen neutěšený stav ve skříních máme), že k úklidu v šatníku má většina z nás už od dětství vybudován vztah spíše negativní. Třídíme jen když na nás věci padají, když nemůžeme něco najít nebo když se mění sezóna…
Ideální je ale průběžná péče, postupná práce na skládání a uvažování nad možnými kombinacemi a zároveň chybějícími částmi šatníku. A připočteme-li k tomu to, že většina z nás neumí popsat svůj styl, protože se hledá nebo je aktuálně ztracená v záplavě trendů, nekvality, neznalosti textilních materiálů a proporcí svého těla, nechci a ani nebudu vám slibovat, že po přečtení řádků níže získáte osvícený nástroj „jak na to“. Rychlé a instantní řešení neexistuje a platí to i u zefektivnění šatníku. Ráda bych vám ale poskytla inspiraci a třeba i zasadila malé semínko k přemýšlení.
Naučím vás proto pár mých oblíbených triků, které vám mohou pomoci vytřídit skříň na sezónu jaro/léto relativně kvalitně a bezbolestně a možná vás budou i bavit. 😊 Pojďme na to:
Využijte přelomu jaro/léto a motivujte se k úklidu. Zimní kousky po vyprání či profesionálním čištění bezpečně zazimujte, boty omyjte, nakrémujte a uložte ke spánku. V jejich další sezóně vám poděkují a odvděčí se vám svým vzhledem, vůní a neponičenou kvalitou, věřte mi. Jarní a letní obsah skříně a botníku si můžete ve skříni či na štendru umístit na přední pozice. Stejně tak jarní obuv a doplňky.
- ZKUSTE PRAVIDLO „25“
Pravidlo 25 je poměrně jednoduchá metoda očisty šatníku, kterou ráda doporučuji pro první velké třídění. I když je každá skříň individuální, tak vám pravidlo 25 zaručí, že zhruba 25 % veškerého obsahu rádi a s klidem vytřídíte, darujete někomu jinému či ekologicky zlikvidujete. Stačí následovat tyto kroky:
- Buďte otevření tomu, že změnu do své skříně zanést chcete. Věřte své intuici a říkejte sami sobě pravdu – kolikrát se každému z nás stalo, že jsme udělali nákupní chybu, i to je normální. Důležité je se z chyb poučit.
- Pokuste se změnit svůj negativní postoj k úklidu a třídění na pozitivní. Zkuste to vnímat jako něco, čemu rádi věnujete čas a energii, protože pracujete na sobě, svém sebevědomí, dobrém pocitu i na tom, že při každém dalším nákupu budete umět lépe pracovat s financemi i časem.
- Udělejte si čas na očistu šatníku i na sebe. Nevyhnete se totiž tomu, že bude potřeba vše pro danou sezónu vyndat ze skříně, komod a dalších skrýší. A pokud nechcete vše jen úhledně srovnat a zarovnat zpět, neočekávejte, že se takový kus práce dá zvládnout za pár hodin. Pokud si tedy ponecháte i v následujícím dni prostor na úklid po „výbuchu“ a relax pro duši i tělo, bude to báječné.
- Každou věc vezměte do rukou. U některé postačí na ni kouknout, jak visí na ramínku, jinou několikrát vezmete, odložíte, anebo vás dokonce ona věc donutí, abyste ji oblékli… i takové váhavé kousky se ve skříni objevují (:D).
- Zeptejte se sami sebe: Koupil/a bych si danou věc znovu za cenu, kterou jsem za ni dal/a poté, co vím, jak mi v ní pocitově bylo? Nosila a kombinovala se mi daná věc dobře? Pomohla opticky mé postavě? Cítím se příjemně v tomto střihu, materiálu? Je údržba této věci praktická? Jestliže jste si víckrát odpověděli ano – kousek stále patří do vaší skříně a pověste ho na štendr či do skříně do některé z hlavních zón, na kterou dobře uvidíte. Jestliže zaznělo rezolutní ne, proboha, uf, no – pak věc odložte do připravené velké tašky.A jestliže váháte – prozatím ji do skříně vraťte do některé z vedlejších zón. Možná danou věc pak nebudete týdny, měsíce potřebovat v kombinacích vašich stylingů a s větším klidem, a především jistotou ji pak posunete dále sami.