Vánoce ve znamení udržitelnosti a klidu

Udržitelný či udržitelnější přístup k našemu spotřebitelskému chování má mnoho podob, stejně jako se liší i míra jejich pozitivního dopadu. Každý krůček se ale počítá – ať už se letos pro udržitelnější Vánoce rozhodujeme poprvé, nebo navazujeme na své dlouhodobé přesvědčení. Co tedy bude zapotřebí, pokud se letos rozhodnete udržitelnější uvažování přivést k životu? 

Základem je široký úhel pohledu. Druhým pravidlem je snaha rozhodovat o nákupech raději s rozmyslem než pod vlivem emocí. Můžete například zauvažovat, zda obdarovaný danou věc opravdu naplno využije. Skvělým omezovačem je také finanční plán či předem stanovený limit na jeden velký dárek nebo více menších pro každého z obdarovaných.

Správný čas podpořit tuzemskou kreativu, řemesla a služby 

Zavřená obchodní centra, zrušené markety i tradiční adventní trhy jsou smutnou realitou, kterou jsme si ještě na počátku letošního roku neuměli ani představit. Obzvlášť složitý byl rok 2020 pro lokální výrobce a prodejce. Proto bychom mohli svými vánočními nákupy podpořit právě je. Záměrně píšu mohli, a ne měli – vždyť celá filozofie udržitelnějšího přístupu stojí právě na svobodném rozhodnutí a komplexním uvažování nad tím, kam naše finance putují a co nebo koho jimi podporujeme.

Ve světle aktuální ekonomické situace je totiž ve hře víc než „jen“ udržitelnost. Skrze své nákupy dnes reálně můžeme vyjádřit podporu těm podnikatelům, kteří si to z našeho pohledu zaslouží nejvíce. Ještě nedávno opomíjené hodnoty jako zákaznická loajalita nebo vstřícnost a vděk ze strany podnikatelů směrem k zákazníkům byly součástí naší historie odjakživa. Jako zákazníci (ne pouze spotřebitelé) a prodejci jsme spojené nádoby, a je proto v zájmu nás všech pokusit se o vědomý návrat k těmto hodnotám.

Co tedy letos zkusit něco nového? Místo spoléhání na možnost „neomezeného“ výběru, na který jsme všichni zvyklí, tentokrát zkusme zaměřit naši pozornost na detail. Ponořme se při uvažování nad vánočními nákupy více do hloubky. Pro koho dárek vybíráme? O jakého člověka jde? Co má opravdu rád? U koho dárek pořídím? Z čeho bude vyroben? Kde? Kým? Uvidíte, kolik zajímavých produktů, značek i příběhů objevíte při svých pátráních v nabídce českých prodejců.

České značky mají ve Westfield své místo 

Aby vám byli lokální výrobci opravdu blízko, dává Westfield Chodov už řadu let šanci začínajícím českým designérům a lokálním výrobcům ve VIDDA Fashion & Living Concept Store.

Nejen na Vánoce tady najdete pohodové domácí oblečení a spodní prádlo z organických materiálů pro celou rodinu od značky Elka – vše až do poslední nitky vyrobeno v České republice. Ani stylové tenisky už dávno nejsou doménou jen globálních brandů ale i slovenské značky Novesta. Na jejich ruční výrobu používá hlavně přírodní kaučuk, 100% bavlnu a len.

Pokud chcete své blízké pod stromečkem potěšit skutečně jedinečným doplňkem, sáhněte po tašce TEABAG designérky Pavly Zimmermanové. Při jejich ruční výrobě Pavla využívá čalounické odřezky. Přispívá tím jednak k redukci zbytečného odpadu a zároveň tak každý kus dostává osobitou patinu.

Minimalistické tašky a doplňky z kvalitní kůže vyrábí i pražská značka PBG. Ta navíc nedávno představila kolekci kompletně vyrobenou z recyklovaných plastových lahví.


Nemyslete ale jen na ostatní. Sami nejlépe víte, co by vás pod stromečkem potěšilo. Dobrým tipem usnadníte svými blízkým rozhodování a zároveň omezíte zbytečné plýtvání. 

Nejkrásnější dárek je ten, do kterého vložíte kus svého času a energie

Proč ale nezkusit drobné dárky vyrobit vlastnoručně? Samozřejmě s ohledem na své vlohy, zručnost a hlavně to, zda nám daná činnost přináší radost. Už jsem zažila dárky pečené, vařené, šité, pletené či jinak řemeslně zpracované. Od mýdla a sušenek až po nejrůznější dřevěné dekorace a bižuterii. Meze nám nikdo neklade, jen je mnohdy musíme sami chtít posunout a vystoupit z komfortní zóny.

Pokud tvůrčí výroba není nic pro vás, darujte zážitek nebo dárek zcela nedocenitelný – společně strávený čas. Darovat můžete kulturní, adrenalinové nebo sportovní zážitky, degustace, kurzy v oblasti osobního rozvoje nebo třeba výrobu čokoládových pralinek. Pro milovníky opravdu unikátních dárků to může být například asistovaná výroba vlastního klobouku, společná tvorba návrhu a výroby nového módního kousku spolu s lokálními tvůrci i světovými značkami nebo nákupy a módní styling s odborníkem na udržitelnou módu nebo organickou kosmetiku.


Zabaleno udržitelněji

Udržitelněji je možné pojmout i balení dárků. Použijte třeba nebělený a nepotištěný papír, v ideálním případě můžete sáhnout i po papíru z recyklátu. V další fázi stačí vyměnit lepicí pásku a polyesterové stuhy za přírodní provázky, doladit větvičkou na ozdobu. Přidat můžete i esenciální vůni. Dárek tak jednoduše z prostého obsahu povýšíte na voňavý vánoční zážitek.

Letošní situace většinu z nás přiměla k častějším nákupům on-line. Zbylo nám jistě spoustu krabic, jemného výplňového papíru, perforované kartonáže či ochranných vycpávek. Možnosti využití už využitého se odvíjejí jen podle naší invence. Proč nezkusit těmto zdánlivě nepotřebným materiálům vdechnout nový život v podobě visaček, jmenovek či přání, balicího papíru nebo obalů na křehké dárky?

Mnohdy jde prostě jen o to uvědomit si, že nákup hotového výrobku je jen jedna z tolika možností…

S láskou a respektem,

Vaše Kami

Abyste nic nepropásli

Přihlásit se k odběru článků a novinek:

Kliknutím níže na « Přihlašuji se k odběru » souhlasíte se zpracováním osobních údajů a se zasíláním personalizovaných obchodních sdělení od skupiny Unibail-Rodamco-Westfield**.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu pro odhlášení, který je součástí každého našeho zaslaného e-mailu. Další informace o správě osobních údajů a vašich právech jako subjektů údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Společnými správci Vašich osobních údajů jsou na jedné straně společnost Unibail Management a na druhé straně konkrétní entita odpovědná za nákupní centra či centrum skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, jehož newslettery si přejete dostávat.